Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Mám dotaz ohledně kompostéru Tumbleweed.

Chápu správně, že se kompost plní tak dlouho, dokud není zcela zaplněn a pak se 4 týdny čeká, dokud není kompost hotový? Během těchto 4 týdnů se kompostérem pravidelně otáčí? A co znamená, že kompostuje v zimě částečně? Byl by využitelný celoročně, pokud by stál v průjezdu domu (tento průjezd je z obou stran uzavřen dveřmi)?

Odpověď:
Otočný kompostér Tumbleweed má své největší výhody právě v otáčení, které Vám částečně nahradí překopávání, protože materiál v něm se otáčením promíchává a provzdušňuje. Proto je rozklad intenzivní a rychlejší. Pro kontinuální kompostování by bylo třeba dvou takových kompostérů a nebo po určité době celý obsah Thumbleweed dokompostovat v klasickém kompostéru. Nevýhodou také je, že pokud je relativně plný, těžko se otáčí. V případě, že ho budete mít mimo zahradu, je třeba počítat s odvodem přebytečné vody nebo přidáváním suchých pilin nebo podobného materiálu. Co se týče zimního období, tak Tumbleweed není zaizolovaný a pokud teplota klesne, mikroorganismy přestávají pracovat a v mrazech obsah jednoduše zamrzne.

Zajímavou alternativou, ovšem spíše pro domácí bioodpady, je otočný kompostér JORA, který má dvě komory jež pravidelně je střídáte, je zateplený a umožňuje téměř celoroční kompostování.
18.3.2012, Pavel Pšenička