Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Dobry den, jsme 4 clenna rodina zijici v panelakovem byte, kde bezna pokojova teplota je okolo 20st, radi bychom si poridili vermikomposter.

Zahradu mame asi 30km od bydliste, kde mame kompost a prijde mi lito vyhazovat bioodpad jen tak do kose.... takze bych rada mela doma vermikomposter tohoto typu vcetne nasady kalif.zizal. Rada bych se zeptala, zda je vhodny pro odpad z kuchyne, zbytky jidla, papir bez potisku, atd.... na fotografii komposteru Antonia jsou zbytky z kuvhyne v komposteru a v tabulce uvadite, ze to neni vhodne...tak Vas prosim o radu. Komposter by zustal v byte.

Odpověď:
Vermikompostéry, které nabízíme jsou přímo určené ke kompostování kuchyňských organických zbytků především z přípravy jídel. Je možné vermikompostovat i zbytky jídel včetně masa a mléčných produktů, ale raději to nedoporučujeme z hygienických důvodů. Pro začátek bych Vám doporučil vermikompostovat slupky od brambor, mrkve, jablek, citrusových plodů apod., čajové sáčky, kávu, atd. Poté až se Vám žížaly dostatečně namnoží (cca 2-4 měsíce) a Vy si budete vermikompostováním více jistá, můžete vyzkoušet i další materiály. I přesto, že tyto žížaly mají nižší nároky na kvalitu prostředí, někdy se může stát, že jim nový materiál vyloženě nesedne a podle toho reagují. Většinu problémů najdete v zodpovězených dotazech na naší kompostovací poradně. Vaší výhodou také je, že máte zahradu a v případě velkého množství bioodpadu můžete využít zahradní kompostér.

Vermikompostéry si můžete prohlédnout (po předchozí domluvě) a navštívit nás v naší pražské kanceláři, kde Vám rádi poradíme a všechny typy vermikompostérů ukážeme.
5.3.2012, Pavel Pšenička