Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Nakolik lze kompostovat tzv. biodegradabilní jednorázové pleny?Odpověď:
Odpovědi jsou uvedeny v textu:
Na trhu se objevil nový český výrobce Kikko,
Kikko je velkoobchod - uvádí že je EU distributor. Z toho lze vyvodit, že výroba je realizovaná mimo EU.

který deklaruje 100% rozložitelnost a kompostovatelnost (až na lepítka). Složení pleny je: netkaná textilie PLA, absorpční polymer SAP, nepromokavý film PCL. Před kompostováním nutno odstranit pouze lepičky. Dále je uvedeno, že za podmínek BPI6400 a EN13432 jsou plně rozložitelné do 90 dnů (v závislosti na klimatických podmínkách i delší).
Obecně kompostování plen naráží na problém absorbentů. Nevím, zda absorbční polymer SAP je ještě dále nějakou antiseptickou látkou ošetřen, nebo zda se jedná o čistý SAP.  Toto by měl deklarovat výrobce. Skutečnost, že se materiál rozloží ještě neznamená, že je vhodné nebo doporučené ho kompostovat v domácím kompostu.
Zajímalo by mě, nakolik mohu takové pleny kompostovat doma ve svém kompostu
Domácí kompostování máte čistě ve své režii a je na Vaší odpovědnosti, co si do kompostu a potažmo i do půdy dáte. V každém případě doporučuji, aby způsob kompostování deklaroval výrobce a při kompostování došlo k zahřátí materiálu, aby se kompostovaný materiál hygienizoval.
(přepokládám, že pokud budu mít 1 dítě, nebude tím kompost přehlcen a mohl by to zvládnout). Jak však postupovat, pokud nemám vlastní kompost? Mohu pleny vozit do kompostárny?
To je dotaz na kompostárnu, kam byste chtěla pleny dovážet. Teoreticky tu tato možnost je.
Nebo se pleny na skládce lépe a rychleji rozpadnou? Či má vlastně kompostovatelnost plen obecně velký význam pro životní prostředí (kromě výroby, která se zdá být šetrnější než u klasických jednorázovek).
Ano, pokud se kompostovatelné pleny dostanou na skládku, nevznikají z nich exkrementové konzervy a  na skládce se z větší části nebo zcela rozloží.
Nakolik je vůbec dětská plena do kompostu vhodná? Co se týká stolice, může se jednat o infekční materiál - do jaké míry je "rizikový"?
Obecně jsou rizikovější exkrementy masožravých zvířat než bíložravců. I lidské exkrementy mohou představovat hygienické riziko, a proto pokud se rozhodnete pro kompostování měl by projít kompost tak zvanou horkou fází, aby se hygienizoval,
(Na druhou stranu se zvířecí trus na kompost přidává, ne?)
A ještě mě napadá, jestli by kompostování plen nebylo možnou cestou ke snížení odpadů např. porodnic - to však stále souvisí s mým dotazem, do jaké míry se pleny skutečně rozkládají, a jaké množství je kompost schopen přijímat.
Předem děkuji zs odpověď, kterou zakopomponujeme do aktualizované verze publikace Pleny pod lupou naší organizace ROSA, o.p.s.
Odpovědi na toto viz výše.
Tomáš Hodek, 27.10.2011