Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Ráda bych začala doma kompostovat s žížalkami a udělat jim kompostér. Prosím o informaci, jak hodně perforované má být dno a boky jednotlivých plastových krabic/pater, toto se mi nedaří v návodech najít.

Uvažuji z plastových krabic cca 35x25x10 cm. Jak hustě a jak cca velké díry, aby byly dostatečné, zároveň jimi žížaly třeba nepropadávaly.

Odpověď:
Pro dimenzování velikosti vermikompostéru je dobré zvážit množství bioodpadu, které v domácnosti vytváříte. Pokud máte možnost, tak s prostorem nešetřete a spíše použijte větší nádoby. Ten, který najdete v našem e-shopu má rozměry 40x40 cm. V této chvíli zkoušíme podomácku vyrobený vermikompostér z Ikea bedýnek http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60177604/  o rozměrech 42x55x16, které jsou podle mého názoru velikostně i finančně výhodné. Možná to teď vyznívá, že dělám reklamu nějaké společnosti, ale navštívili jsme mnoho obchodů a tento typ je prozatím bezkonkurenční. Kdyby se Vám podařilo najít výhodnější možnost, budeme moc rádi. Co se týče množství a velikosti děr, tak doporučujeme z jedné bedýnky vytvořit "základnu", ve které jsou větší díry (okolo 7 mm) ve stěnách v úrovni zhruba 2 cm ode dna a v rozestupu asi 3 cm. Na přesných číslech nezáleží, je důležité, aby základna byla vzdušná a případně schopná zadržovat žížalí čaj (výluh). Z druhé bedýnky vytvoříte už domov pro žížaly a velikost děr by měla být menší než je průměr žížaly, tedy asi 2-3 mm a naopak hustota děr by měla být větší. My jsme pro zjednodušení udělaly 4-5 pruhů o dvou řadách děr s rozestupem zhruba 1 cm. Dva podobné pruhy pak i ve stěnách. Víko by mělo také obsahovat dýchací otvory, ale ne příliš, aby se uvnitř udržela vlhkost a vermikompost nevysychal. Tento model jednopatrového nestohovatelného vermikompostéru by měl být dostatečně vzdušný a celková cena by měla být okolo 220 Kč. Pro použití více pater je důležité udělat několik větších otvorů (5 mm, myslím, postačí) ve dně, aby mohly žížaly prolézat.
Pavel Pšenička, 2.12.2011