Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Jsme pětičlenná rodina, takže bioodpadu máme dost. Ráda bych pořídila kompostér, který bych chtěla umístit na lodžii a následný produkt bych využila na záhony na chatě.

Můžete mi doporučit jaký kompostér bych si měla pořídit aby fungoval i teď v zimě.

Odpověď:
Pro tyto účely se nám velice osvědčil otočný, uzavřený a odizolovaný kompostér JORA https://www.ekonakup.cz/otocne-a-automaticke-kompostery/zatepleny-otocny-komposter-jora-125-4-6-osob/. Jde o švédský "vynález", takže je opravdu funkční a raný kompost získáte přibližně za 1-2 měsíce. Je to zejména díky pravidelnému otáčení a tedy překopávání, promíchávání a intenzivnímu provzdušnění, podobně jako na průmyslové kompostárně. Při tomto systému se běžně dosahuje teplot nad 50 °C a během sezóny není problém i 75 °C, takže bioodpady jsou zároveň hygienizovány a je tak možné kompostovat i zbytky jídel včetně masa a mléčných výrobků. Bohužel je poměrně drahý, což z něj dělá zařízení pro skutečné nadšence o ekologii.
Je tu také možnost komunitního kompostování, kdy oslovíte ještě další obyvatele domu či své sousedy a společně nakoupíte a používáte komunitní kompostér před domem. Podobu může mít jak většího otočného kompostéru se zahradním kompostérem nebo uzavřený komunitní kompostér https://www.ekonakup.cz/komunitni-kompostery/. Tento systém funguje velice dobře v Praze Řepích a na více než 30 ti místech po celé ČR. Komunitní kompostování se pak řídí podle stanovených pravidel. Při návštěvě Ekodomova v Praze můžete shlédnout a vyzkoušet všechny zmíněné možnosti. Bohužel z časových důvodů po předchozí domluvě.
Pavel Pšenička, 21.12.2011