Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Nedávno jsem navštívila MÚ v našem městě, kde jsem se pokusila předložit návrh - zatím jen ústně -na umístění ekosáčků na psí exkrementy ve městě a parku, popř. aby sáčky byly k vyzvednutí na MÚ.

Nezdálo se,že by se tento návrh setkal s velkým zájmem, proto jsem se rozhodla podat žádost písemně. Údajně je to pro město velmi nákladná záležitost, společnost není ještě dostatečně uvědomělá atd......
Prosím o Vás o radu jestli se dá v této věci něco udělat aby město mělo minimální náklady a žádost se setkala s pozitivní odezvou. Má už některé město tyto sáčky k dispozici? Pokud by se jednalo o klasické igelitové sáčky, žádost nebudu podávat.


Odpověď:
Velmi záleží na způsobu nakádání se sebranými exkrementy ve vaší obci. Pokud se sváží do spalovny, mohou být klidně sáčky igelitové a na výsledek to nemá vliv. Množství spotřebované ropy na sáčky je ve srovnání s náklady na hledání alternativ je zanedbatelné. Pro kompostování jsou lepší sáčky papírové, neboť se v kompostu lépe rozkládájí než kompostovatelný plast. Jedinou výhodou sáčků z kompostovatelného plastu je, že se snadno dají strčit do kapsy a mohou být kdykoli k dispozici a v kompostárně se rovněž rozloží. Pokud je tedy v obci zaveden systém sběru s papírovými sáčky doporučuji ho zachovat. Pokud sáčky v ulicích nejsou, mohu sáčky z kompostovatelného plastu doporučit. Ideální si najít v obci prodejnu, která sáčky bude prodávat. Rozdávání sáčků se nikdy neosvědčilo, neboť je lidé pak neužívaly k účelu, pro který byly rozdávány.
Zkuste oslovit nějakou prodejnu drogerie nebo zdravých potravin nebo něčeho podobného (nesmí se jednat o obchodní řetězec, neboť tam si v prodejnách o nákupu nerozhodují), kde by sáčky mohly prodávat, umíme je do prodejny dodat.
Tomáš Hodek, 10.10.2012