Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Léta jsem měla kompostér sestavený z vyřazených drátěnek z postelí. Kompost jsem měla skvostný. Teď mi manžel postavil kompostér z betonových tvárnic, je krásný, vysoký, ale kompost se mi tam netvoří, vše tam mokvá a teče.

Kde je chyba?

Odpověď:
Mohlo by se jednat o špatný přístup vzduchu do kompostéru, a tím k nedostatečnému odvodu vlhkosti. Asi Vás nepotěším, ale drátěnky z postelí jsou v tomto ohledu účelnější než betonové tvárnice. Pokud je kompostér příliš vysoký a nemá ze stran alespoň malé otvory, nedochází k potřebnému provzdušňování obsahu, přebytečná vlhkost se nemá jak odpařovat a může docházet až k hnilobě. Pokud kompost silně zapáchá, je zmíněná příčina téměř jistá. S tím má samozřejmě souvislost i vlhkost kompostovaného materiálu. Pro úpravu vlhkosti bych doporučil na začátek promísit se suchým organickým materiálem - např. suché piliny, listí nebo papír a následně častěji kompost překopávat. Nejlepší by však bylo, kdyby měl obsah kompostéru větší přístup ke vzduchu (pokud nemá).
Také záleží na skladbě materiálu, který kompostujete. V materiálu může být příliš dusíkatých látek (více na http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&tx_faq_faq=54 ), ale předpokládám, že když jste předtím kompostovala bez problémů, že toto není příčinou.
Ondřej Vosátka, 3.11.2012