Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Velmi vážně již dlouhou dobu uvažuji o komunitním kompostování v místě bydliště.

Pokud vyberu vhodné místo, seženu peníze na kompostér, zařídím vše potřebné na obci, domluvím se se sousedy apod., kdo zařídí vlastní realizaci komunitního kompostéru? Bylo by to ve spolupráci s Ekodomovem nebo svépomocí?

Odpověď:
Možné jsou obě varianty, tedy že Vám komunitní kompostér dodáme na místo realizace a Vy si ho nainstalujete svépomocí nebo můžeme zajistit vše potřebné pro instalaci včetně základního proškolení Vás a zájemců z komunity. V prvním případě využíváme přepravce TopTrans a "poštovné" účtujeme podle jejich tarifu. Ve druhém případě účtujeme dopravu + náklady na instalaci a materiál pro usazení kompostéru.
Samozřejmě Vám nabízíme úplnou podporu informačních a osvětových materiálů a bezplatného internetového poradenství. Také se můžeme dohodnout na osobní konzultaci v naší pražské kanceláři, kde můžeme projít i další možnosti komunitního kompostování včetně možností financování. Také doufáme, že dojde k prodloužení akreditace dobrovolnické služby a mohli bychom Vám tak nabídnout i zapojení mezi dobrovolníky a benefity, které z dobrovolnické činnosti podle zákona plynou.
Pavel Pšenička, 7.2.2012

Návazný dotaz:
Děkuji moc za odpověď. Momentálně jsem ve fázi shánění co možná největšího množství informací a sepisování malého dotazníku pro pro sousedy,abych zjistila,jestli bude o to vůbec zájem. pevně doufám,že ano. Sídliště jsme veliké a bydlí zde mnoho mladých rodin napohled orientovaných směrem k eko,bio...věcem. Příští týden bych ráda na magistrát pro souhlas s umístěním na jejich pozemek.Je to teprve začátek,který odkládám snad už dva roky :) Až bude něco hotovo, ráda se na Vás opět obrátím.

Odpověď:
Budu Vám držet palce při vytváření komunity a shánění potřebných povolení. Pořízení komunitního kompostéru je poměrně nákladná záležitost, která samozřejmě přináší své ovoce v podobě výhod nejen pro komunitu, ale také pro městskou kasu. Proto bych při cestě na magistrát zkusil získat finanční příspěvek na pořízení a instalaci kompostéru. Dotaci je také možné získat z Operačního programu životní prostředí z osy IV na předcházení vzniku odpadu.

Kdybyste potřebovala poradit, rádi Vám pomůžeme. Kontakty na další komunitní kompostáře najdete také v naší kompostovací seznamce.
Pavel Pšenička, 10.2.2012