Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Podle navodu na kompostovani v pytlich jsem se o to pokusila, ale prislo mi, ze to takto asi nema vypadat, jak zlepsit kompostovani?Odpověď:
Váš dopis o materiálu který po kompostování v igelitových pytlích byl dost suchý a neměl očekávanou kvalitu, komentuji takto:
1. Pravděpodobně byly použité materiály převážně suché a to je můžete hned na začátku kompostování vlhčit nebo míchat s vlhčímy materiály.
2. Když se později zjistí, že proces dává suchý produkt může se materiál v pytli vlhčit a promíchat.
3. Také se může materiál na dně pytle podobat mokrému kravskému hnoji a na povrchu být docela suchý. To stačí pytel obrátit tak aby vlhkost klesala do toho suchého materiálu.
4. I když materiál po dobu několika týdnů je jen mírně rozložený, může být použit
(a) k vyrobeni roztoku tak, že se materiál rozmíchá ve vodě a roztok se leje k rostlinám co právě potřebují přihnojit; - pevný zbytek se dá smíchat se suchými materiály buď „čerstvými“ nebo ty co jsou během procesu už lehce rozložené nebo zahrabat pod keře bobulovin
(b) na pohnojenì a to používám systém „zarytí do brázdy“.

Protože mám pozemek rozdělen na záhony o  šířce kolem 120 cm, vyryji na každém záhonu tři podélné brázdy na hloubku velkého rýče a to postupně. Když naplním kompostem, zašlapu a zasypu první brázdu tak vyryji druhou, naplním, zasypu a pak stejně tu třetí.

Takto použiji kompost před založenim jahodiště koncem léta, po sklizni rostlin co mají krátkou vegetační dobu. Každý rok zakládam nové jahodiště kde po dvou letech vytrhám rostliny a kompostuju. Samozřejmě zakořeněné odnože použiji na založení nového jahodiště.

Stejným způsobem zarývám kompost na podzim a je-li suchý vždy zaleji před zakrytím půdou. Prohnojené záhony jsou další rok vhodné pro pěstování rostlin které jsou náročné na na hnojení - dýně, squash, zelí a jiné košťáloviny, okurky, celer, pórek, papriky a také brambory. Způsob zarývání do brázdy se dá použít i na jaře.

Připomínám:
Do každého igelitovového pytle, pokud možno černého, dejte jen tolik materiálu abyste pytel mohla bez přílišné námahy přemísťovat, kontrolovat a obracet.

Pytle se mohou skladovat v izolované nebo neizolované bedně ale též během slunečných a teplých dnů se urychlí kompostování když se pytle nechají na slunci. Materiál je použitelný  po několika týdnech po rozmíchání ve vodě na zálivku nebo na zarytí, jak je popsáno dříve.

Hodně zdaru!
Ruzena Svedelius AgrD
BTF-Biological TransFormation of Renewable Organic Material
6.11.2012
Růžena Svedelius je finalistkou soutěže Miss Kompost 2010 a autorkou článku "Domácí kompostování: Jak na to?".