Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Máme velký přebytek koňského hnoje...

Jsem členkou jezdeckého oddílu a máme velký přebytek hnoje, který za drahý peníz vyvážíme kamsi na skládku. Přijde mi to zbytečné a snažím se najít alternativní řešení. Napadlo mě, že byste nám možná mohli nějak poradit - jestli třeba nespolupracujete s nějakými zahrádkáři, bio-farmáři apod. Další, co mě napadlo, bylo vyvážet hnůj do bioplynových stanic - nic o tom pořádně nevím, a tak nevím, jestli to není hloupost. Nachází se nějaká v okolí Prahy, nevíte? Náš oddíl se nachází na Praze 4.

Odpověď:
Koňský hnůj není do bioplynových stanic vhodný kvůli vysokému podílu slámy, díky jeho konzistenci se špatně homogenizuje s ostatními organickými materiály. Nicméně pro rostliny je podobně výživný jako hnůj kravský. Kvůli výhřevné vlastnosti koňského hnoje se často využívá do pařenišť. Pro zahrádkáře tedy rozhodně nachází své uplatnění. Dále se dá uplatnit ke kompostování.. Pokud se rozhodnete využít služeb "veřejné" kompostárny (v Praze lze nalézt, pokud vím, tři: v Malešicích, Úholičkách a Modletích - zde jsou kontakty a další informace: http://www.jena.cz/menu-2095-kontakty.html ) a jste fyzická osoba oprávněná k podnikání (resp. právnická osoba) platí se za každou tunu bioodpadu poplatek. Fyzická osoba s trvalým bydlištěm v Praze má příjem bioodpadu v kompostárně zdarma.

Doporučil bych Vám tedy obrátit se na nejbližší kompostárnu. Ale nejlépe, jak říkáte, by bylo domluvit se se zahrádkáři či biofarmáři, domnívám se, že by někteří měli zájem a Vám by se to vyplatilo i finančně (oproti vaší současné situaci). Budu se nadále zkoušet ptát potencionálních zájemců, aby tato výživná surovina přicházela na zmar.

Koňský hnůj lze též sušit a pytlovat a případně prodávat.. předpokládám ale, že by to pro Vás nebylo příliš časově ani technicky praktické.

Ondřej Vosátka, 12.1.2013