Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Ráda bych kompostovala kočičí exkrementy. Jak mám docílit požadované teploty 65°C kvůli likvidaci původců chorob či vajíček parazitů?Odpověď:
Mezi vhodné způsoby k dosažení podmínek hygienizace patří: dostatečný objem kompostu (alespoň 1 m3), dále provzdušňování (překopáváním se docílí i homogenizace biologického materiálu, což je také podstatné), surovinová skladba (poměr C:N přibližně 25-30:1) a správná vlhkost kompostu (orientačně nejjednodušší je "pěstní metoda", poznáte stiskem vzorku z kompostu v ruce, po uvolnění pěsti by se vzorek neměl drolit a neměla by z něho též odtékat voda). Samozřejmostí je rozdrcení materiálu na malé kousky, čímž se docílí lepší přístupnosti rozkládájícím mikroorganismům a proces kompostování to podstatně urychlí (resp. umožní). Vice v článku "Základní pravidla kompostování" zde: http://www.kompostuj.cz/vime-jak/jak-vyrabet-kompost/zakladni-pravidla-kompostovani/ .

Co se týká kočičích exkrementů, lze použít i kompostovací samočistící toaletu pro kočky, kterou můžete nalézt v našem e-shopu ( http://www.hbabio.cz/index.php?id=14&L=0 ). S využitím kompostovacího steliva lze celý materiál steliva a exkrementů kompostovat, samozřejmě za podmínek dosažení hygienizace.


Rád bych Vás ještě odkázal na podobný, již zodpovězený dotaz, a to zde: http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&tx_faq_faq=18.
Ondřej Vosátka, 12.1.2013