Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Chteli bychom jako o.s. kompostovat exkrementy z separ. toalety. Vybrali jsme otočny zatepleny komposter, aby se dalo kompostovat i v zime.

Je treba po pouziti tohoto komposteru obsah prendat do dalsiho a kolika komoroveho? Za jak dlouho lze pouzit tento kompost? Jak dosahnout potrebne teploty pro zniceni zarodku, staci na to otocny zatepleny komposter sam? Jaky pomer exkrem. a napr. hrabanky doporucujete davat do komposteru?

Odpověď:
Kompostování exkrementů v zatepleném otočném kompostéru Jora je možné, vyžaduje to však zvýšenou péči o kompostovací proces. Zároveň je důležité i množství kompostovaných exkrementů. Exkrementy jsou totiž pro kompostování výživově chudé (potřebné organické materiály si vzal lidský organismus). I při dodání uhlíkaté složky (štěpka, hrabanka apod.) zde chybí rychlorozkladný materiál, který zajišťuje prohřátí materiálu a jeho hygienizaci. V závislosti na skladbě dalšího materiálu mohou exkrementy v komposteru tvořit cca 10 - 20% objemu. Dále je nutné mít na zřeteli, že v kompostéru teplota roste a drží se při postupném plnění kompostéru. Výše teploty pak záleží na rychlosti plnění a provzdušnění – otáčení.
Pro spolehlivou hygienizaci je 50°C po dobu 21 dní. Doporučuji proto vše si vyzkoušet. Dále je dobré vědět, že v zimním období, kdy se teploty dlouhodobě pohybují pod bodem mrazu, lze u kompostérů JORA 250 a JORA 400 dosáhnout, aby kompostovací proces probíhal. Dosažení hygienizační teploty je však problematické. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že pokud jsou kompostovány exkrementy od zdravých lidí, nemusí být nižší teplota problémem. Kompostování exkrementů infekčních osob nebo osob užívajících léky, které se mohou dostat do stolice, nedoporučuji.

Tomáš Hodek, 13.7.2013