Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Mám kompost, který pravidelně přehazuji a pečuji o něj. Při použití této vzniklé zeminy na záhonech a pod keři a stromky nejsou problémy.

Problém nastane pokud umístím část této zeminy do truhlíku přenesu domů a chci si předpěstovat papriky, rajčata, kedlubny a pod. Po několika dnech (12-20), to je různé, se na povrchu vytvoří bílý povlak a již vzešlá semínka začnou žloutnout a odumírají. Co může být v kompostu špatně. Je pravda že zeminu jsem nepropařil a povlak bude patrně nějaká houbová choroba. Jak tomuto předejít nebo čím kompost vyléčit?

Odpověď:
Takto je těžké určit, kde je problém. Pokud se povlak venku neobjevuje nevypadá to na plíseň. Ta by se pravděpodobně projevila i venku. Pokud se problém objevuje pouze v interiáru, mohlo by se jednat o sole, které se s odparem vody dostávají na povrch a zvýšená salinita pak likviduje semínka. Venku dochází k oplachu půdy a průběžnému rozpouštění solí. Zkuste na předpěstování z kompostu vytvořit substrát, např. směs rašeliny a kompostu nebo zkuste Melovu směs.
Tomáš Hodek, 29.4.2013