Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
1. Chci vědět, co patří a nepatří do kompostu

<-- Zpět


Dotaz:
Je možné do kompostu přidávat i použité odličovací tampony? Jedná se o slisovanou vatu se zbytky makeupu, krémů, apod.?Odpověď:
Obecně platí, že použité odličovací tampony patří do směsného odpadu, a to z důvodu složení odličovacího tamponu a zbytků líčidel. Možnost kompostování je diskutabilní, osobně jsem se setkala s názory pro i proti, jak v praxi, tak z informačních zdrojů.

Některé tampony kromě bavlny obsahují také syntetické látky, které se rozkládají velmi dlouho, pokud vůbec. (Příklad: Bel tamponky 60% bavlna, 20% polyesterové mikrovlákno,20% polyester). Vhodnější alternativou jsou samozřejmě tamponky tvořeny 100% z bavlny, ještě lépe bio bavlny. V tomto případě je rozklad zaručen.

Otázkou je čím je tamponek znečištěn. Bežné kosmetické přípravky a dekorativní kosmetika jsou chemického složení, odličovače obsahují alkoholové, olejové či antibakteriální prvky, které mohou narušovat prostředí a život přátelských bakterií v kompostu. Možné řešení nabízí používání přírodní bio kosmetiky, ale je důležité dobře vybírat. V tomto případě si dobře fungující kompost s rozkladem úspěšne poradí.

Nejvhodnější alternativa však přichází v podobě eko pratelných odličovacích tamponků, které šetří přírodu i peněženku. Sama je používám a jsem velmi spokojená. S přicházejícím trendem “zero waste” životního stylu jsou tyto tamponky již populární ve světě, snad se brzy rozšíří i u nás. Koupit se dají např. zde na Fleru.

Související odkazy:
http://www.compostthis.co.uk/face-padsfacial-wipes
http://webecoist.momtastic.com/2009/04/16/22-things-you-didnt-know-you-could-compost/
rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou http://www.biorganica.cz/CZ/2-15-inlight/faq
biokosmetika v OD Kotva  http://www.biooo.cz/

 


Soňa Valčíková, 30. 12. 2014