Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Vybrali jsme si typ otočný kompostér JORA JK-270 a chtěli bychom se informovat, zda není pro naši rodinku příliš veliký. Váhali jsme mezi typem JK-125 a JK-270. Jsme rodina 2 dospělí a 2 malé děti + větší zahrada.Odpověď:
JORA JK125 bude pro Vaši rodinu dostačující na kuchyňský bioodpad, zahradní odpad se do ní žádný nevejde.

JORA JK270 pojme i zahradní odpad. Záleží na celkovém objemu zahradního odpadu, tj. jak velká je plocha trávníku, jak velká je plocha trvalková, jak často trávu sekáte, kolik máte stromů (listí), ajk velká je plocha zeleninové zahrádky - kolik zeleniny si pěstujete (natě), ...

Zjednodušeně můžete kalkulovat kapacitu takto: do JK270 vejde kuchyňský bioodpad ze 3 průměrných domácnosti, tj. cca 3x10lt / týden. Odpovídá-li množství Vašeho zahradního odpadu cca 20lt/týden, pak JK270 stačí (10lt z kuchyně + 20lt ze zahrady). Přesahuje-li zahradní odpad 20lt/týden, nevadí. Část ho dáte do JK270, zbytek (klacky, listy, část natí,...) budete kompostovat vedle na volné hromadě / v ohrádce, / v jakémkoli zahradním kompostéru.

Sami to takto děláme. Do kompostéru JORA je výhodné ze zahradního odpadu dávat zejména plevele již květoucí, plevele "nezničitelné" (pýr, ...), části rostlin postižené plísní (rajčata, ...), nahnilé plody (jablka, ...). Nemusíte pak u zahradního kompostéru tolik řešit horkou fázi kompostování kvuli zničení semínek plevelů, kořenů "obtížných" plevelů a šíření chorob (plísně, houbové choroby).

Ohledně zahradních kompostérů přikládám pro inspiraci proklik na naši unikátní fotogalerii českých kompostérů přihlášených do soutěže Miss Kompost v letech 2006-2014.

Kateřina Hodková, 25.6.2015 11:33