Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Jak dlouho je možné skladovat kompostovatelné pytle a jaké jsou podmínky pro skladování?Odpověď:
Pytle se dají skladovat minimálně jeden rok bez obav ze ztráty kvality. U pytlů z materiálu Mater-Bi  jsme zaznamenali vyšší křehkost a trhavost pytlů po dvou letech. V současné době používáme materiál Bioplast, u kterého by údajně měla být skladovatelnost delší, to znamená, že by si měl pytel zachovat své původní vlastnosti z výroby i po dvou letech. Bohužel to nemáme zatím ověřené a tak jsem schopen garantovat rok. Přeci jen se jedná o přírodní materiál.

Co se týče skladovatelnosti, tak je dobré mít pytle uskladněné:

V suchu - pokud by byly ve vlhku a byly by přítomné aerobní bakterie, může dojít k degradaci materiálu.

V  temnu - UV zážení má vliv pevnost materiálu, pokud by byly pytle na sluníčku, materiál se může stát křehčím a méně pevným.

Neměly by být na mraze - materiál je paropropustný a má v sobě vzdušnou vlhkost, pokud kapilární vlhkost v materiálu zmrzne, může dojít ke snížení pevnosti materiálu. Pokud je materiál v suchu, je riziko z poškození minimální, přesto jej však nelze vyloučit. Materiál jsem na mraze zkoušel skladovat a změna nebyla pozorována.

Neměly by být vystavovány vysokým teplotám, doporučují se teploty do 40°C. Tento materiál začíná tát již při teplotách od 100°C. Extruzní teplota je 140°C.
Jednorázové překročení doporučené teploty by nemělo mít žádný vliv. Pokud by se materiál skladoval v prostoru, například v nějaké plechové boudě, kde by přes léto byla dlouhodobě teplota nad 40°C, může opět dojít ke křehnutí materiálu.

Zkoušel jsem materiál Mater-Bi skladovat v nevytápěné suché garáži, kde se v největších vedrech v létě teplota blížila 40°C a v zimě zde mrzlo. Jeden rok skladování na kvalitu materiálu neměl sledovatelný vliv.

Další informace naleznete na: http://www.hbabio.cz/kompostpytle.html

 02.10.2007 15:52