Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Jak velký kompostér pro trávník na ploše 1200 m2?

Chtěl bych založit kompost zejména kvůli posekané trávě. Posekanou trávu (1x za 14 dní) bych promíchával s hlínou a dalšími odpady dle existujících doporučení a návodů. Jak velký a jaký typ kompostéru mám volit? Je lepší dřevěná ohrada nebo plastový kompostér? Můžete mi na základě zkušeností z praxe velikost kompostéru doporučit?

Odpověď:
Vzhledem k intenzitě sečení (rychlá degradace malých kousků trávy), by pro Vaši zahradu mohla postačit tradiční kapacita kompostéru - tedy zhruba kubíkový kompostér (krychle metr na metr, můžete použít euro palety). Je vhodné si udělat dřevěný a nejlépe tříkomorový. Tedy tři krychle vedle sebe, což je vhodné pro zajištění překopávání. Naplníte první a přehodíte do druhého, naplníte opět první a druhý přehodíte do třetího a první do druhého. Po opětovném naplnění prvního, by měl být kompost ve třetím již hotov. Jde samozřejmě o to, aby plnění trvalo alespoň 3 měsíce. Materiál v kompostu slehává, takže by zvolená kubíková kapacita měla stačit - záleží však také v jaké fázi trávníku travu sekáte, jaké je složení bylin apod. Takže úplně přesná kapacita bohužel nejde říci takto od klávesnice, trochu to asi budete muset pak odhadnout i Vy sám. Dále je důležité se snažit nevytvářet jednomateriálový kompost (zmíněná tráva), ale opravdu dodržovat optimílní poměr uhlíku a dusíku - tedy zelených - - šťavnatých a suchých - hnědých materiálů. Vyvarovat se silným jednomateriálovým vrstvám, snažit se promíchávat! Čerstvá tráva je rychle degradabilní a pokud není promíchána s jiným suchým materiálem (uhlíkatým - dřevěná štěpka, piliny, suché listí, seno, kůra apod.), není vhodné ji dávat na kompost samostatně - zeslizovatí a začne zapáchat. Zkoušel jste posekanou trávu ponechat jako mulč? Třiďte i bioodpady z kuchyně - prostě vše co je organického původu. Pokud máte přebytek zelených bioodpadů - zeptejte se třeba na pile, zda si nemůžete vzít pár pytlů pilin.

Co se týče plastového kompostéru, tak ten nemusí být až tak vhodně perforovaný, takže v něm nemusí probíhat pasivní aerace tak dobře, jako u dřevěného kompostéru. Pokud ho již máte, můžete ho použít na ty suché uhlíkáte materiály jako zásobník (piliny,štěpka). Výsledky u plastových kompostérů jsou sporné - zde je opravdu důležité optimální složení kompostu - některým lidem fungují, jiným ne. Plastové kompostéry jsou dělány pro tzv. "pasivní kompostování" - tedy pro použití biopreparátů (urychlovačů) a nepřekopávají se (technicky to vlastně ani nejde). Pokud si ho budete chtít pořídit - soustřeďte se na to, aby byl dobře perforovaný, alespoň tři řady otvorů. Kompostování je velice variabilní proces, odvislý od údržby a skladby kopmpostu.

13.09.2008 15:56