Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Je možné kompostovat mech?

Po jarním provzdušnění kultivátorem jsem nahrabal asi 4 kubíky mechu. Mám obavy, abych si po kompostaci nezaneřádil mechem zahradu.

Odpověď:
Mech samozřejmě možné kompostovat je, ale platí u něj to samé, jako u všech jiných materiálů: měl by se promíchat s materiálem jiným. Mech je pravděpodobně mokrý a sám o sobě by sesedl a nedostal by se k němu žádný vzduch. Samotné 4 kubíky mechu by se tedy kompostovaly špatně. Co se týče roznesení mechu po zahradě, tak u zralého kompostu by to neměl být problém.

M. FérováMech je organického původu a lze ho tedy bez problému zkompostovat stejně jako trávu, listí atd. Problém mechu v trávníku je zapříčiněn špatnými podmínkami pro růst trávníku, tzn. nedostatečná výživa, zastínění apod. Je dobré, pokud máte mech v trávníku, do trávníku aplikovat nějaké hnojivo nejlépe organické (např. hnůj či kompost) nebo anorganické (zelenou skalici, tj. síran železnatý) nebo pořádně travník pročesat železnými hráběmi a vyčesaný mech zkompostovat s ostatním materiálem ke kompostování. Nebojte se a mech klidně kompostujte, ke kompostování je vhodné skoro všechno co vyroste na zahradě, či vznikne v kuchyni při přípravě pokrmů.

J.Šarapatka


31.03.2009 02:34