Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Lze běžným způsobem kompostovat dubové listí? Prý tleje velmi pomalu.Odpověď:
Ano, dubové listí lze kompostovat běžným způsobem při dodržení správných zásad kompostování viz Pravidla kompostování, vždy je dobré, aby skladba kompostovaného materiálu byla pestrá. Doporučuji proto, aby i dubové listí bylo před kompostováním smícháno s dalšími organickými zbytky (posekaná tráva, zelené zbytky z kuchyně, další zbytky květin a rostlin apod.). Pokud je listí suché, je nutné ho zvlhčit viz Sledování kompostu.

Tomáš Hodek, EkodomovDubové listí lze samozřejmě také kompostovat. Problém je, že na povrchu dubového listu je vosková vrstvička (tzv. kutikula), která ochraňuje dubové listí proti přílišnému vypařování vody, nebo naopak proti přílišnému přemokření a také jako mechanická ochrana proti okusu škůdci. Takovýto typ listů mají i další druhy stromů (ořešák, hrušeň, bříza, akát, atd.) Tyto listy se opravdu kompostují špatně, pokud se kladou ve vodorovných vrstvách na kompost (častý, nevhodný zvyk). Listy tak vytvářejí vodě odolnou vrstvu, která vysychá a listí se v podstatě nezkompostuje. Důležité tedy je, aby se tyto opadané usušené listy rozdrtily na menší kousky a poté zamíchaly do kompostu (čím menší kousky, tím se větší povrch listu dostane do styku s mikroorganismy a rychleji se rozkládá).

Jak listy rozdrtit? Listí můžeme nasbírat a zavázat do pytlů a pytle poté sešlapat nebo listím můžeme nechat projet travní sekačku či použít štěpkovač nebo zahradní drtič na větve.

Při kompostování zejména dubového a ořechového listí se uvolňují třísloviny (tzv. taniny). Jsou to hořké, trpké látky, které nám při velkém množství okyseluji kompost (podobná je např. lesní hrabanka - vhodné pro kyselomilné rostliny např. rhododendrony). Vhodné je tedy vždy listí kompostovat společně s dalšími materiály převážně dusíkaté povahy tedy - čerstvá posekaná tráva, zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně - prostě vše zelené a dužnaté. Tím se nám zaprvé vyváží (neutralizuje pH) a za druhé vyrovná poměr uhlíku k dusíku (C:N), protože suché listí je zástupcem uhlíkaté složky společně s senem, slámou, dřevní štěpkou atd. Takovýmto postupem získáme kvalitní kompost.

Shrnutí na závěr: listí lze kompostovat - je potřeba ho nadrtit a promíchat z ostatním materiálem ke kompostování.

Jan Šarapatka, Ekodomov


25.06.2009 08:17