Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Vedeme doma zásadní spor o uložení pilin do kompostu. Jak to s nimi je?

Podle dostupné literatury jsou piliny ideální na vyvážení poměru uhlíku a dusíku (např. při smíchání s posečenou trávou). Ovšem druhý tábor tvrdí, že piliny jednoznačně zpomalí příp. zastaví tlení v kompostu, protože jsou příliš zásadité (?). Jak to tedy s nimi je?

Odpověď:
Piliny jsou samozřejmě velice vhodný materiál ke kompostování. Za prvé, jak jste již zmiňoval, díky pilinám dodáváme do kompostu uhlík a tím zajišťujeme optimální poměr C:N a to je v zahrádkářských "travních" kompostech, kde se mnoho uhlíkatého nevyskytuje, velice důležité. Díky malé velikosti pilin, je rozklad celkem rychlý.

Dále piliny do sebe absorbují vodu - vhodné pro přemokřené komposty, na druhou stranu je potřeba na tuto schopnost myslet - piliny Vám mohou, pokud máte sušší kompost, absorbovat veškerou vodu a tím vlastně vysoušet kompostovanou hmotu. Vlhkost je potřeba sledovat a nebojte se občasného zalití kompostu konví.

Jak zjistit optimální vlhkost je jednoduché - vložíte ruku do středu kompostu a vyjmete hmotu, zmáčknete v dlani pokud hmota drží tvar dlaně, je vše v pořádku, pokud se rozpadne je kompost příliš suchý, pokud vám teče po dlani voda je hmota přemokřena - takže dodat piliny. Posledním pozitivem je, že piliny a nebo hobliny, jsou drobný strukturní materiál a tím nám pomáhají provzdušňovat kompostovanou hmotu. Co se týče pH, neviděl bych v tom žádný problém, zahradní komposty mají spíše problémy s kyselostí (listí, tráva, atd.), takže mírná zásada ve formě pilin určitě neuškodí spíše naopak.

23.09.2009 14:29