Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Rozložitelné tašky Tesco, Globus ... Mohou se dávat do kompostu?

S radostí jsem zjistila, že tašky, které dává společnost tesco, jsou deklarovány jako rozložitelné. Moje radost se ale změnila v bezradnost v okamžiku, kdy byla v tašce díra a já ji potřebovala vyhodit. Kam ji mám vlastně dát? Na dvoře máme kompost. Přijde mi ale divné "igelitku" hodit do kompostu? Patří do směsného odpadu? Je v pořádku, pokud pak přijde do spalovny nebo na skládku? Nebo s ní mám nakládat jako s plastem a hodit ji do žlutého kontejneru? Je v něčem lepší použít ji na vynesení odpadků v porovnání s obyčejnou nerozložitelnou igelitkou?

Odpověď:
Tesco bohužel udělalo první, zatím však spíše populistický krok. Tašky z Tesca jsou vyrobeny z polyethylenu, do kterého je přidána tak zvaná oxodegradabilní složka. Tašky se tedy skutečně po čase začnou samy rozkládat. Doba kdy se taška začne rozkládat je dána oxodegradabilní složkou a nebývá kratší než 1/2 roku.

Jak tedy s taškou naložit?

-   Použijte je na výstelku košů na směsný odpad. Tento odpad jde do spalovny nebo na skládku. Ve spalovně se taška spálí a na skládce je šance, že se rozloží. 

-   Pokud ji dáte do kontejneru na plasty, tak v zásadě nic nezkazíte, protože těchto tašek tam v absolutním měřítku zatím nebude tolik, aby to nějak mohlo ovlivnit kvalitu suroviny pro recyklaci. Systémově to však správně není, neboť pokud se tašky mají recyklovat není důvod, proč by v nich měla být nějaká oxodegradabilní složka. Pokud by tedy tašky měly směřovat do tříděného odpadu, je používání čistě polyethylenových tašek a sáčků ekologičtější.

-   V žádném případě ji nepoužívejte na bioodpad a ani ji nevyhazujte na kompost. Sáček není biodegradabilní a při kompostování by Vám dělal potíže. Na sběr bioodpadů a kompostování jsou jiné sáčky, viz: kompostovací sáčky.

Tomáš Hodek, Ekodomov
24.10.2009 19:47