Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Dnes jsem viděla jeden vermikompostér od vaší společnosti v praxi, chtěla jsem před výrobou domácího vidět originál :-). Zaujaly mě dvě věci - octomilky a v mase směsi kompostu a odpadu sousta bílých broučků či červíků,

tak cca 2 mm velkých. Je to v pořádku? Octomilky předpokládám nejsou o.k. - jak se jich zbavit?

Odpověď:
Živočichy, které popisujete patří k vermikompostování, ti malí bílí broučci jsou chvostoskoci a ty malé bílé tenké žížalky/červíci jsou hlístice. Když tam uvidíte menší asi 3-4 mm dlouhé červy, pak jde s největší pravděpodobností o larvy octomilky a je dobré se jich zbavit, než se stačí zakuklit a vylíhnout jako dospělec octomilky. Máte pravdu, není to úplně v pořádku, nebo spíše - je to přirozené, že se octomilky takto množí a napomáhají rozkladu, ale rozhodně to není příjemné mít v bytě roje mušek a případně poslouchat stížnosti sousedů. Jak na octomilky najdete v již zodpovězených dotazech, viz http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=162&tx_faq_faq=169.
Na vinné mušky můžete použít některou z následujících mucholapek, které si lze velmi jednoduše vyrobit:
Alisonina mucholapka: Do malé sklenice, např. od přesnídávky, dejte 3 polévkové lžíce vody, 1 polévkovou lžíci octa a čtyři kapky saponátu na mytí nádobí a špetku pekařského droždí. Nádobu umístěte v blízkosti kompostéru.
Myrysina mucholapka: Do sklenice dejte na dno kousek banánu. Udělejte kornout z papíru a připevněte ho ve sklenici špičkou dolů. Samozřejme účinnost těchto mucholapek neni 100%.
Dále můžete, především zbytky ovoce a zeleniny, které nejvíce lákají vinné mušky v kompostéru, vždy překrýt jiným bioodpadem, např. zaschlou trávou, štěpkou, zeminou (tu pouze v malém množství).
Pavel Pšenička, 16.12.2011