Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Z kompostéru vyletují ohromná množství octomilek a létají do přilehlých bytů...

Bydlím v činžovním domě. Do dvora jsme pořídíli kompostér a od jara jej používáme. Z kompostéru ale vyletují ohromná množství octomilek a létají do přilehlých bytů. Zkoušela jsem vyrobit dle návodů na internetu příslušné mucholapky (voda, ocet, jar..), hodně mušek tam sice skončilo, ale na jejich celkovém množství se to neprojevilo. Přibližně měsíc sypu do kompostéru urychlovač kompostu. Po oteplení, které teď nastalo, ale vyšlo najevo, že ani toto nezabralo a octomilky se množí dál. Prosím poraďte, co s tímto problémem dělat. Pokud to nevyřeším, budeme muset kompostér na jaře zase zrušit a to bych byla velmi nerada.

Odpověď:
Problém octomilek je asi jeden z nejhorších pro uživatele kompostérů a zejména pak vermikompostérů. O to horší je to problém, když byste kvůli tomu musela zrušit kompost.
Přidáním urychlovače kompostu tento problém nijak nevyřešíte, protože jde pouze o směs bakterií, které se dostanou na povrch materiálu a v podstatě hned "pracují", takže přeskočíte období přirozeného množení původních bakterií(zhruba 1-2 dny). Jestli nepomáhají ani pasti z našich stránek, doporučil bych Vám posypat kompostér dřevěnými pilinami, které mají dezinfekční účinky, vysouší povrch a poměr C ku N je mnohem větší než u kuchyňského bioodpadu. Octomilky tyto podmínky nemají rády a hůře se množí. Pro začátek zkuste slabší vrstvu asi jednoho cm a pokud by to nestačilo, zkuste vrstvu zvýšit nebo na povrch kompostéru navrstvit ještě štěpku z větví či kmenů.

S touto metodou ještě nemáme velké zkušenosti, tak bych Vás i požádal, jestli byste nám poslala Vaše zkušenosti a postřehy.

Pavel Pšenička, Ekodomov


30.11.2009 16:29