JAK NA TO

JAK NA INTENZIVNÍ PĚSTOVÁNÍ
NA MALÝCH PLOCHÁCH

Chcete zahradničit i když nemáte zkušenosti, pozemek, ani čas? K vypěstování vlastní čerstvé zeleniny, voňavých bylinek, drobného ovoce a květin stačí čtvercový záhon o rozměrech 90 x 90 nebo 120 x 120 centimetrů, který může stát i na betonu a vejde se do každé předzahrádky, na balkón nebo terasu.  Díky unikátní metodě, které česky říkáme čtverečková zahrádka (anglicky Square Foot Gardening), se nebudete trápit s pletím ani s umělými hnojivy a sklizeň si rozvrhnete podle své potřeby. Metoda je zvlášť vhodná pro děti a začátečníky, zvládnou ji všichni ve věku od 4 do 99 let. S oblibou ji praktikují učitelé s dětmi ve školkách a školách, protože je jednoduchá a přináší zaručené – rychlé a působivé – výsledky.

Jak na to?

1/ Pořiďte si záhon
2/ Založte si zahrádku

3/ Kouzlo substrátu
4/ Dejte se do setí a sázení!
5/ Jde to ještě intenzivněji?

1/ Pořiďte si záhon

Vyvýšený záhon s mřížkou si můžete sami vyrobit, nebo si ho jednoduše koupíte v našem e-shopu ekonakup.cz. Tady nabízíme širokou škálu obrub různých rozměrů, „záhony“ vyrábíme i na zakázku. Masivní smrková nebo modřínová prkna jsou opatřená předvrtanými otvory pro vruty, díky nimž konstrukci jednoduše sestavíte. Masivní dřevo upravené hoblováním lépe odolává vlhkosti a má delší životnost. Začněte jedním základním záhonem – obrubou 120 x 120 centimerů s treláží pro vertikální pěstování a substrátem. Při pěstování s malými dětmi myslete na to, aby snadno dosáhly do středu záhonu (45 cm), což znamená, že potřebujete záhon o maximální šíři 90 centimetrů, vhodný rozměr je například 90 x 120 cm s treláží širokou 90 cm.

Čtverečkovou zahrádku si můžete založit i v novém vyvýšeném záhonu z naší dílny, který jsme pojmenovali Ekodomov GROW KOMPLET 6v1. Sami jej používáme, testujeme a stále vylepšujeme. Součástí kompletu je opravdu vyvýšený modřínový záhon (jeho rozměry jsou 120 x 120 x 44 centimetrů) s nopovou fólií, mulčovací fólie proti prorůstání plevelů, síťové dno proti hlodavcům, mřížka pro vytvoření čtverečkové zahrádky, foliovník a treláž – opora pro vertikální pěstování. Záhon je vyrobený z vysoce smolnatého modřínového dřeva pocházejícího výhradně z českých lesů. Použití modřínu jsme testovali při výrobě kompostérů JERY a hlásíme, že vydrží v dobrém stavu bez jakékoliv údržby přes 10 let! Záhon je vyložený nopovou fólií, která umožňuje dřevu dýchat a zároveň omezuje jeho přímý kontakt s biologicky aktivním pěstebním substrátem. Abyste ochranu dřeva ještě zvýšili a zabránili prorůstání plevelů, doporučujeme vám na místě instalace záhonu po obvodu obruby odstranit drny trávy a do prohlubně vložit mulčovací fólii (kterou dodáváme spolu se záhonem). Tuto fólii zasypejte kamínky a vytvořte si tak okolo záhonu pochozí plochu chráněnou před prorůstáním plevelů. Na dno záhonu je upevněné pletivo, které zabraňuje hlodavcům a dalším škůdcům, aby se prohrabávali dovnitř.

2/ Založte si zahrádku

Standardní výška našich záhonových obrub je 15 centimetrů. Pokud budete zahrádku vytvářet na betonu, budete si muset pro ty druhy zeleniny, které vyžadují hlubší půdu (např. mrkev, brambory, pórek), opatřit nástavec, který bude možné po základním truhlíku podle potřeby posouvat. Nebo si pořiďte vyvýšený záhon Ekodomov GROW KOMPLET 6v1.

Zahrádku si dobře rozvrhněte: Vyberte si, co budete pěstovat, v jakém množství a na kolika čtvercích. Velkou pomocnicí vám v této fázi bude mřížka Ekodomov GROW, která plochu záhonu opticky rozdělí na čtverce o velikosti 30 x 30 centimetrů, což pěstování zpřehlední a usnadní. Obyčejný záhon se díky ní promění ve čtverečkovou zahrádku (Square Foot Gardening), pro kterou si snadno sami navrhnete osevní plán. Metoda je báječná i pro školní pěstování, protože umožňuje, aby každý zahradník měl svůj vlastní malý kousek půdy – svůj čtvereček.

NÁŠ TIP: Pro školní pěstování je vhodné zvolit rostliny s krátkou vegetační dobou, jejichž úrodu děti stačí sklidit ještě před prázdninami. Ze zeleniny jsou to například ředkvičky, saláty, hrášek, kedlubny, mrkve Rondo, z ovoce jahody a z bylinek řeřicha, pažitka, meduňka nebo bazalka. Vypěstovat můžete zkusit i květiny vhodné do smíšených záhonů – aksamitník, měsíček nebo lichořeřišnici.

3/ Kouzlo substrátu

Pro čtverečkovou zahrádku si vyberte správné místo, nejlépe takové, kde slunce svítí 6 až 8 hodin denně. Nyní vyplňte záhonovou obrubu nebo vyvýšený záhon substrátem. Zakladatel metody Square Foot Gardening Mel Bartholomew doporučuje do záhonu použít směs v tomto objemovém poměru: 1/3 kompostu, 1/3 rašeliny, 1/3 hrubozrnného vermikulitu. Do záhonu o rozměrech 120 x 120 centimetrů a výšce 15 centimetrů potřebujete celkem 210 litrů (13 litrů substrátu na jeden čtverec). Kompost je zdrojem živin a přidává se do záhonu opakovaně. Čím pestřejší je jeho skladba, tím lépe. Použít můžete vermikompost (přírodní organické hnojivo získané činností kalifornských žížal), kompost ze zahradního či kuchyňského odpadu a nejlépe jejich kombinaci. Rašelina a vermikulit (expandovaná slída) provzdušňují půdu, zadržují vláhu a živiny. Z důvodu udržitelnosti doporučujeme rašelinu nahradit kompostem.

NÁŠ TIP: Substrát můžete jednorázově vylepšit dřevěným uhlím, na které se váže humus.

Nebo si pořiďte ručně míchaný pěstební substrát Ekodomov GROW, který je složený z kompostu, vermikulitu a dřevěného uhlí (Agro Protect Soil) a osvědčil se nám pro pohodlné pěstování širokého spektra rostlin. Pokud plníte vyvýšený záhon (hluboký 44 centimetrů) a máte k dispozici vlastní kvalitní hlínu, můžete ji dát do spodní části záhonu a jen vrchní patnácticentimetrovou vrstvu doplnit substrátem Ekodomov GROW. Na jeden centimetr výšky záhonu počítejte cca 14 litrů substrátu. Při plnění záhonu je nutné počítat se sleháváním hlíny i substrátu. Proto záhon, který máte ze dvou třetin naplněný, důkladně prolijte vodou. Až půda v záhonu slehne, přidejte podle potřeby hlínu (nebo substrát) a posledních 15 centimetrů doplňte substrátem. Znovu prolijte, podle potřeby doplňte substrátem a váš záhon je připravený k osázení. Pokud chcete ihned vysévat a sázet, pokropte poslední vrstvu substrátu (už jen lehce) vodou. Záhon doporučujeme naplnit maximálně cca 3 až 5 centimetrů pod okraj.

NÁŠ TIP: Při pěstování na terasách a balkónech dbejte na míru zatížení konstrukce. Potřebujete-li záhon odlehčit, vyplňte ho celý substrátem Ekodomov GROW.

4/ Dejte se do setí a sázení!

Do záhonu naplněného substrátem a osazeného mřížkou začněte vysévat nebo sázet podle předem připraveného osevního plánu. Na klasické Bartholomewově čtverečkové zahrádce můžete souběžně pěstovat 16 různých druhů rostlin, a to ve třech navazujících ročních sezónách. Do každého čtverce zasejte nebo zasaďte jeden druh rostliny v určitém konkrétním množství podle zásad čtverečkové zahrádky, přesná pravidla najdete v knize Zahrada na jednom metru čtverečním.  Do miniaturních políček se sází například po jednom květáku, kapustě nebo brokolici, čtyřech hlávkách salátu, devíti trsech špenátu nebo se vyseje šestnáct mrkví či šestnáct ředkviček. Dýně a cuketa zaberou každá sama celkem 4 čtverce.

Vyšší rostliny umístěte na severní stranu záhonu tak, aby nezastiňovaly své nižší sousedky. Pnoucí rostliny a rostliny vyžadující oporu pěstujte v záhonu s treláží (rám s podpůrnou sítí, která se montuje vždy na severní stranu záhonu). Díky ní výrazně zvýšíte pěstební plochu a produktivitu. Můžete totiž kombinovat nízké rostliny (ředkvičky, mrkev, salát) s pnoucími (hrášek, fazole, okurky) nebo vysokými (rajčata).

5/ Jde to ještě intenzivněji?

Když jsme přemýšleli, jak ještě zvýšit výnosy, napadlo nás, že by stálo za to prodloužit pěstební sezónu. K tomu nám posloužil fóliovník, který je součástí vyvýšeného záhonu Ekodomov GROW KOMPLET 6v1. Při vytváření osevního plánu se navíc vyplatí využít velkých rozdílů ve vegetační době jednotlivých rostlin. Pro srovnání – vegetační doba ředkviček je 28 dní, celeru 130 dní, zelí (velmi raného) 70 dní, zelí (pozdního) 160 dní.

Fóliovník půdu brzy zjara prohřeje a na podzim ochrání rostliny před prvními mrazy. Na jaře tak můžete s náskokem vysévat a vysazovat chladnomilné zeleniny s krátkou vegetační dobou 4 až 6 týdnů, nejčastěji ředkvičky, špenát, saláty, kedlubny, asijské salátové zeleniny (mizuna, mibuna, komatsuna, chryzantéma maiko). Některé zeleniny (saláty, kedlubny) lze navíc předpěstovat i doma. Když do fóliovníku vysadíte několikatýdenní sazeničky, budete sklízet ještě dříve. Na uvolněné místo po otužilých předskokanech pak zasadíte třeba rajčata, vysejete červenou řepu, fazolky, okurky a další zeleninu, která potřebuje teplo. Podobným způsobem si prodloužíte sezónu i na podzim. Ve chvíli, kdy teplomilnou zeleninu spálí první mrazíky, můžete ještě vyset poslední otužilce, fóliovník vám umožní posunout poslední podzimní sklizeň až na říjen a listopad. Jeden záhon tak budete během jedné sezóny sklízet nejméně třikrát!

NÁŠ TIP: Chcete vidět Ekodomov GROW KOMPLET 6v1 v akci? Rádi vám ho předvedeme na naší zeleninové zahrádce v Podbabě. Domluvte se s námi prosím předem, ať nás zastihnete!

Nemáte se zahradničením žádnou zkušenost? Absolvujte náš workshop o čtverečkové zahrádce, který čas od času pořádáme. Sledujte náš fb! Workshopem vás provede naše lektorka Kateřina Hodková, která je první certifikovanou lektorkou SFG v Čechách!

TIP PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

Naše dlouholeté zkušenosti z práce ve školách ukazují, že pěstování děti opravdu baví (snad ještě víc než kompostování). Je to určitě proto, že výsledky jsou rychlejší, přesvědčivější a voňavější. Metoda čtverečkové zahrádky je ideální způsob, jak děti snadno zasvětit do základů zahradničení. Díky přehlednému uspořádání záhonu, který je opticky rozdělený mřížkou, může mít každé dítě vlastní políčko. Pouhých pár týdnů poté, co děti zasejí první semínka, mohou sklízet ředkvičky nebo lístky baby salátku, kterými si obloží třeba krajíc chleba ke svačině. Kromě všech potřebných pomůcek, které vám umožní „čtverečkování“ zrealizovat, nabízíme i ekologický výukový program věnovaný založení čtverečkové zahrádky a dalším inspirativním zahradnickým aktivitám pro děti. Více informací najdete zde.

Vyvýšený záhon Ekodomov Grow – komplet 6in1 z naší díly

Čtverečková zahrádka umožňuje dosáhnout i na malé ploše velké úrody

Nejdůležitější je správné složení pěstebního substrátu

Záhonová treláž  umožňuje vertikální pěstování květin a zeleniny

Příprava sazeniček pro čtverečkovou zahrádku

Všechno o čtverečkové zahrádce zjistíte v této knížce nebo na našem workshopu

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!