JAK NA TO

JAK TŘÍDIT BIOODPAD

Také vás štve, že téměř 40 % odpadu z černé popelnice, který skončí následně na skládce nebo ve spalovně, vyhazujeme zbytečně? Řeč je o nevytříděném organickém materiálu, kterému se někdy laicky říká bioodpad. Chcete to změnit? Třídění a recyklace této části odpadu je snadná. Poradíme vám, jak na to!

Jak na to?

1/ Proč třídiłt biodpad?
2/ Patří, nepatří?
3/ Třídění bioodpadu začíná v kuchyni
4/ Jak s ním naložit?

1/ Proč třídit biodpad?

Protože nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Bioodpad je navíc jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách snadno kvalitně zrecyklovat a přeměnit na cenné organické hnojivo. Nevytříděný bioodpad skončí buď na skládce nebo ve spalovně. Na skládce se rozkládá bez přístupu vzduchu a vedlejším produktem tohoto pomalého anaerobního rozkladu jsou toxické kyselé výluhy a skleníkové plyny spoluzodpovědné za prohlubování klimatické změny.  Ale ani spalovna není pro jeho likvidaci ideální, protože kvůli vysokému obsahu vody špatně hoří. Tyto metody likvidace bioodpadu jsou proto ve většině zemí na západ od nás dávno zakázané. S organickým materiálem se tu nakládá jako se zdrojem, protože jej lze snadno vytřídit a proměnit– v přírodní organické hnojivo nebo v energii. Buď se zkompostuje nebo se využije v bioplynové stanici. Nový odpadový zákon, který platí od ledna 2021, u nás sice odložil zákaz skládkování recyklovatelných, biologicky rozložitelných a energeticky využitelných odpadů z původně plánovaného roku 2024 až na rok 2030, vy ale na nic čekat nemusíte! Pusťte se do toho s námi a pomozte zmenšit hromady odpadků na skládkách a ve spalovnách! Má to smysl.

2/ Patří, nepatří?

Nejste si jistí, co do kompostu patří, a co ne? Pokud jde o kuchyňský odpad, neváhejte v případě veškerého organického odpadu rostlinného původu, jako jsou slupky od ovoce a zeleniny, včetně těch od citrusových plodů a banánů. S klidem vyhazujte listy, nať ze zeleniny, jádřince a pecky z ovoce, kávový a čajový odpad včetně filtrů a sáčků (kromě těch textilních), zbytky vařeného jídla (brambor, těstovin a rýže) a starého pečiva, rozdrcené skořápky od vajíček a ořechů, natrhané kartóny od vajíček a ruličky od toaletního papíru, menší množství použitého oleje nasáknutého do kartónu nebo papíru.

Pokud máte zahradu, je vaše situace jiná: Vaše domácnost produkuje násobně víc bioodpadu, protože kromě vaší kuchyně „vyrábí“ organický materiál i vaše zahrada, kde se hromadí posekaná tráva, suché listí, větvičky, plevele, zbytky ovoce, zeleniny, piliny, hobliny, kůra, popel ze dřeva, trus býložravých hospodářských zvířat, peří, chlupy nebo stará zemina.  Zároveň ale máte na zahradě možnost bioodpad (z kuchyně i ze zahrady) zkompostovat a použít k přihnojování záhonů.

3/ Třídění bioodpadu začíná v kuchyni

Začít třídit (kuchyňský) bioodpad je snadné, vydržet u toho už může být těžší. V první fázi půjde hlavně o to naučit se bioodpad správně separovat a ukládat. Právě na úspěšnosti tohoto prvního kroku záleží, zda nakonec třídění bioodpadu propadnete, nebo zda vaše bioodpadová anabáze skončí dřív, než začala. Rada číslo jedna – zjednodušte si to! Jakákoliv změna (byť k lepšímu), která nás stojí čas, námahu a (nedej bože) snižuje náš komfort, je většinou předem odsouzená k neúspěchu. Proto si pořiďte mezisklad! Neváhejte a investujte do nákupu kuchyňské nádoby na bioodpad, kterou můžete umístit přímo na kuchyňskou linku, kde ji budete mít stále na očích a po ruce. Kuchyňské nádoby bývají vyrobené z materiálů, které jsou hygienicky nezávadné, odolné proti korozi i mechanickému poškození a téměř bezúdržbové, protože je lze mýt v myčce. Víko dokonale těsní, takže se k obsahu nedostane nežádoucí hmyz. Nechybí uhlíkový filtr a odvětrávací otvory, které zajišťují cirkulaci vzduchu bez nepříjemného zápachu. Nádobu můžete v kuchyni doplnit odpadkovým košem určeným speciálně ke třídění organických zbytků z kuchyně. Ten zajistí, aby vás vytříděný odpad doma co nejméně obtěžoval a aby proces skutečného kompostování začal opravdu až tam, kde má (například v kompostárně). Všechny potřebné vlastnosti mají například italské koše Stelo nebo rakouské BioMat AirBox. Na rozdíl od klasických jsou tyto modely perforované, což pomáhá zajistit odvětrávání, takže se bioodpad vysušuje a snižuje se riziko zápachu. Jejich dno je navíc řešené tak, aby zvládlo zachytit případný výluh (pokud vznikne). Koše výrobce doporučuje doplnit kompostovatelnými sáčky, vybrat si můžete buď plastové (vyrobené na bázi kukuřičného škrobu) nebo papírové(z odolného kraftpapíru).

NÁŠ TIP: Pokud bioodpad následně vyhazujete do hnědé popelnice nebo do komunitního kompostéru, ze sáčku jej do kompostu volně vysypte a sáček (pokud to jde) znovu použijte. V případě, že je sáček zničený, postupujte následovně: Papírový natrhejte na drobné kousky a zkompostujte, biodegradabilní plastový raději vyhoďte do směsného odpadu. Pro vyhazování bioodpadu do tzv. kompostejnerů (hnědých popelnic) v Praze totiž momentálně platí, že se sem nesmí vyhazovat žádné sáčky, dokonce ani ty, které jsou biologicky rozložitelné, a to bez ohledu na to, zda jsou vyrobené z papíru nebo z biodegradabilního plastu. Ani vyhazování sáčků vyrobených z kompostovatelného plastu do komunitních kompostérů se moc neosvědčilo. Poločas jejich rozpadu je příliš dlouhý a v kompostu vytvářejí nepropustné bariéry, které brání proudění vzduchu a vlhkosti a proces kompostování zpomalují. Jedinou světlou výjimku tvoří sáčky s certifikací OK Compost Home. Ty můžete s klidem vyhodit do zahradního kompostéru, protože se v něm (jak jsme experimentálně vyzkoušeli) do tří měsíců spolehlivě rozloží. Stejně jako jejich předchůdci jsou z biodegradabilní plastu vyrobeného z druhotných surovin na bázi rostlinného škrobu, který se rozkládá působením mikroorganismů a bakterií. Oproti starším „modelům“ to ale dokážou i v prostředí domácího kompostu, kde jsou obvykle jiné (zejména teplotní) podmínky než například v průmyslové kompostárně. Výrobce deklaruje, že se sáček rozloží do 90 ti dnů. Během našeho domácího testování po 50 ti dnech v kompostu skutečně zpuchřel a rozpadal se a po 105 ti dnech nakonec úplně zmizel!

Více inspirace ohledně třídění bioodpadu a kompostování najdete na blogu.

4/ Jak s bioodpadem naložit?

Následující graf (pořízený v rámci studie Perútková, E. – Třídění bio odpadu (výsledky průzkumu), 2019, trideni-bio-odpadu.vyplnto.cz) ukazuje, jakými způsoby se bioodpad u nás momentálně využívá. Kolik lidí, tolik přístupů, každý si pro sebe může najít ten pravý.

A/ Dávat bioodpad do vermikompostéru a kompostovat s pomocí žížal – více informací zde.
B/ Dávat bioodpad do zahradního kompostéru – více informací zde.
C/ Dávat bioodpad do komunitního kompostéru a kompostovat společně se sousedy – více informací zde.

Způsoby A – C mají tu výhodu, že se bioodpad zpracovává a využívá přímo v místě svého vzniku. Nemusí se nikam vozit, takže odpadá zátěž pro životní prostředí spojená s dopravou (která je v případě varianty D viz níže). Vyrobený kompost se využije lokálně ke hnojení pokojových a balkonových rostlin nebo záhonů na zahradě.

D/ Dávat bioodpad do hnědé sběrné nádoby na bioodpad
Pokud bydlíte v bytovém domě a vaše obec nabízí svoz bioodpadu, můžete si objednat tzv. kompostejner neboli hnědou popelnici a bioodpad začít ukládat do ní. Nový odpadový zákon, který  platí od ledna 2021, obce finančně motivuje ke snižování objemu směsného komunálního odpadu a připravuje je tak na úplný zákaz skládkování recyklovatelných, biologicky rozložitelných a energeticky využitelných odpadů, který začne platit v roce 2030.  A protože právě bioodpad tvoří 30 – 40 % směsného komunálního odpadu, obcím se vyplatí občany v jeho třídění podporovat. Jedním z účinných způsobů, jak to udělat je zlevnit hnědé popelnice (například v Praze je od ledna 2022 svoz bioodpadu pro občany zdarma). Bioodpad se z hnědých popelnic sváží buď do kompostárny nebo do bioplynové stanice. Vytvořený kompost se pak zpravidla používá ke hnojení městské zeleně nebo na polích. V bioplynové stanici vzniká bioplyn, který se využívá na výrobu tepla a energie nebo jako palivo, a digestát – skvělé hnojivo. Pokud se bioodpad sváží do bioplynové stanice, je možné do odpadových nádob vyhazovat i živočišné zbytky. Bližší informace o praxi ve vaší obci získáte na odboru životního prostředí nebo na stránkách společnosti, která se u vás o svoz odpadů stará.

Chcete vědět více o BIOpopelnicích v Praze?

TIP PRO FIRMY A ORGANIZACE

Chcete, aby se vaše organizace zazelenala, a to nejen na papíře? Místo ekologických proklamací zkuste udělat konkrétní krok, který u vás ve firmě změní prostředí a možná i myšlení lidí. Pusťte se společně do třídění organických zbytků ze svačin a obědů, vyrobte si (přímo v kanceláří) vlastní kompost a začněte přihnojovat pokojovky. Inspirujte se videem Třídíme bioodpad ve firmě na našem youtube kanálu kompostuj.cz! Poradíme vám jak na to a celým procesem vás provedeme. Více informací zde.

TIP PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

Chcete dětem v praxi ukázat, jak funguje uzavřený cyklus jídla? Stačí, když do zahradního kompostéru, ve kterém zatím zpracováváte hlavně trávu a spadané listí, začnete přidávat také organické zbytky ze svačin a bioodpad, který vznikne při vaření ve školní kuchyni. Zvýší se tak množství a kvalita kompostu, který společně s dětmi vyrobíte, takže jej budete moci použít k pěstování. Nejlépe vám to půjde, když si pořídíte speciální záhony a vyzkoušíte zahradničení na čtverečkových zahrádkách. Nebo se pustíte do chovu žížal a zpracování bioodpadu přímo ve třídě metodou vermikompostování? Obraťte se na nás! Pomůžeme vám nastavit systém třídění a zpracování bioodpadu na míru tak, aby odpovídal potřebám vaší škol(k)y. Více informací najdete zde.

TIP PRO OBCE

Chcete občany ve své obci podpořit a motivovat, aby se pustili do třídění a kompostování bioodpadu? Na tomto zadání pracujeme už od roku 2005 a rádi se s vámi podělíme o nápady i příklady dobré praxe, které jsme za ta léta shromáždili. Více informací najdete zde.

Bioodpad tvoří až 40 % odpadu, který produkujeme

Bioodpad lze snadno třídit do odvětrávaných košíků

Kompostovat se dá na zahradě, ale existují i městské způsoby kompostování

Bioopdad lze třídit a dávat ho do kompostejneru – hnědé nádoby na bioodpad

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

[super_form id=”3427″]