Jednoduchý kompostér

Co potřebujete?

hřebíky
kladivo
skládací metr
tužka
pevný provázek z umělého vlákna
nůžky
šikovné ruce

Objem kompostéru závisí na množství kompostovaného materiálu.

Doporučuje se minimální objem 1 m3.

Kompostér pak může mít následující rozměry: 100 x 100 x 100 cm.

8 hranolů 100 x 6 x 6 cm:
20 prken 100 x 10 x 2 cm:

Jak na to?

1. Nejdříve vytvořte dvě stěny kompostéru. Vždy na dva hranoly přidělávejte pomocí hřebíků prkna tak, aby byla v zákrytu s hranolem. Mezi prkny dodržujte stejnou mezeru. Ta slouží k přirozenému provzdušňování kompostu.
2. Vytvořte třetí a čtvrtou stěnu kompostéru. Tentokráte prkna přidělávejte tak, aby překrývala hranol o jeho šířku. Nezapomeňte dodržovat stejnou mezeru mezi prkny.
3. Nakonec pomocí hřebíků přidělejte k první a druhé stěně kompostéru třetí stěnu. Poslední stěnu pak připevněte ve čtyřech bodech ke kompostéru pomocí pevného provázku tak, aby ji bylo možné odejmout, až budete odebírat z kompostéru hotový kompost.

Ideální je mít na kompostovišti tři kompostéry. Do prvního se dává bioodpad, ve druhém probíhá vlastní proces kompostování a třetí slouží k uskladňování kompostu. Kompostér lze vyrobit ze dřeva či jiných  materiálů. Při výrobě kompostéru můžete využít staré palety nebo pletivo. Podrobnější návody najdete v knize P. Himmelhubera “Komposty, pařeniště, truhlíky – stavba a konstrukce”, vydala Grada v roce 2004.