Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

O nás

Projekt Kompostuj.cz vznikl na základě dlouholeté osvětové práce, kterou započala realizovat v roce 2003 společnost HBABio, spol. s r.o., aby obcím poskytla informační podporu pro předcházení vzniku a zavádění odděleného sběru bioodpadů. Jelikož poskytování grantů bylo a doposud je v ČR jediným systémovým nástrojem na financování osvětových aktivit v této oblasti, bylo v roce 2004 založeno občanské sdružení Ekodomov. Sdružení osvětu postupně rozvíjelo a svou činnost rozšiřovalo na související aktivity prohlubující vztah k půdě a k přírodě.

Společnost HBABio po celou dobu souběžně pracuje na rozvoji pomůcek pro komfortní třídění a oddělený sběr bioodpadů. V roce 2004 uvedla na náš trh kompostovatelné sáčky, tašky a pytle z biodegradabilního plastu na bázi kukuřičného škrobu, jejichž výrobu zajistila v ČR z italského granulátu Mater-bi. V následujících letech rozšířila nabídku o kompostovatelné sáčky a pytle z kraft papíru vyráběné rovněž v ČR. Dále vyvíjí a ve spolupráci s českými firmami uvádí na trh specializované kompostovací a pěstební pomůcky: Komunitní kompostér pro bytovou a sídlištní zástavbu, kuchyňské keramické nádoby na organické zbytky, záhonové obruby a treláže pro pěstování metodou čtverečková zahrádka, odvodňovač kuchyňských zbytků a gastroodpadů Salix.

Spotřebitelům v ČR společnost HBABio rovněž zpřístupnila další pečlivě zvolené a osobně ověřené pomůcky zahraničních výrobců: odvětrávané snadno omyvatelné koše BioMat, vermikompostéry VermiHut a zateplené otočné kompostéry Jora.

 

Projekt Kompostuj.cz je dílem širokého týmu lidí, kteří svou systematickou prací významně přispěli k dnešní podobě a obsahu projektu a jeho jednotlivých aktivit.

Kdo se na přípravě a realizaci projektu se doposud podílel (PDF, 346 kB)

Poděkování také patří všem, kteří na aktivity vedoucí ke vzniku projektu a na projekt samotný v minulosti přispěli: HBABio, Ekodomov, Country Life, Bosch, Státní fond životního prostředí, TPCA Partnerství pro Kolínsko, Tomáš Hrivnák, Jelly, DG Agri, Hl. m. Praha, Pardubický kraj, příspěvky měst a obcí, individuální dárci a sponzoři.

Dík patří i Vám, kteří právě čtete tento text, neboť se o projekt Kompostuj.cz zajímáte, čímž zvyšujete povědomí o kompostování v ČR a posilujte celospolečenské vědomí, že kompostování je normální součástí každodenního života.

29.06.2022 13:04