Sbohem stromečku!

Váháte, kam po Vánocích se stromečkem, který vám přinesl tolik radosti? Pošlete ho rovnou do kompostovacího nebe!

Také se sami sebe ptáte, kam se asi poděly všechny ty nešťastné stromečky, kterým se nepodařilo vybojovat si v těžké konkurenci svoje místo v našich domovech? Máme pro vás dobré zprávy: Tak například v pražské ZOO dostala zvířata na konci roku na přilepšenou 268 neprodaných vánočních jedliček, které spořádala během tradičního komentovaného krmení. Stromky představují pro zubry, slony, papoušky, medojedy, žirafy, velbloudy nebo gorily vítané zpestření jídelníčku. Kromě toho prý většina zvířat stromky vítá jako oblíbenou hračku.

Příchodem mudrců na Tři krále Vánoce vrcholí a podle tradice je čas odstrojit vánoční stromečky v našich domácnostech. Předkové prý 6. ledna přiložili stromeček do kamen a uvařili si na něm první ranní kávu. Pokud se ho ale nechcete tak snadno vzdát, může u vás doma (podle jiné tradice) klidně vonět až do Hromnic 2. února.

Až doslavíte, rozhodně se stromeček nesnažte narvat do popelnice, kde by zabral veškeré místo. Podle Pražských služeb stačí, když ho pečlivě odzdobený odložíte vedle veřejně přístupné popelnice nebo kontejneru na směsný odpad. Pokud jsou odpadní nádoby, do nichž běžně odpad vysypáváte, umístěné ve vnitroblocích, v uzamčených klecích nebo za plotem na pozemku vašeho rodinného domu, měli byste stromek odnést k nejbližšímu separačnímu stanovišti s barevnými kontejnery. Tam už se ho ujmou svozové společnosti, které až 300 tisíc vysloužilých stromků z celé Prahy dopraví do kompostárny, kde se z nich vyrobí štěpka nebo kompost, takže rozhodně nepřijdou nazmar. A co znečištěné, špatně odzdobené stromky? Ty poputují do malešické spalovny.