Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Jak třídit kuchyňské zbytky

Organický materiál byl vždy cennou surovinou pro výrobu kompostu, kterým jsme obohacovali půdu o potřebnou organickou hmotu, humus a živiny. Dnes přichází renesance péče o zdraví krajiny a odpovědný přístup k bioodpadům je neoddělitelnou součástí této péče. Pokud organický materiál  nezpracováváme svépomocí a předáváme jej třetím osobám k dalšímu zpracování stává se z něj bioodpad, který se kompostuje v malých zařízeních, průmyslových kompostárnách nebo se využívá v bioplynových stanicích.

Odvětrávaný koš s kompostovatelným sáčkem
Odvětrávaný koš s kompostovatelným sáčkem
Nerezová kuchyňská nádoba s uhlíkovým filtrem v poklopu
Nerezová kuchyňská nádoba s uhlíkovým filtrem v poklopu
Keramická kuchyňská nádoba s uhlíkovým filtrem v poklopu
Keramická kuchyňská nádoba s uhlíkovým filtrem v poklopu
Vermikompostér
Vermikompostér
Sběrná nádoba na bioodpad
Sběrná nádoba na bioodpad

Třídíme v kuchyni

Nádoby na bioodpad

Bioodpad shromažďujeme odděleně od ostatního odpadu. Výhodné je bioodpad ukládat do nádob, které umožňují jeho odvětrávání a vysoušení. Významně se tak snižuje hnití a tím i zápach bioodpadu. V uzavřeném koši se u dna může vytvořit zvodnělý výluh, ve kterém odpad začne velmi brzy zahnívat. Abychom tomuto stavu předešli, doporučujeme bioodpad ukládat do odvětrávaných košů či do speciálních keramických kuchyňských nádob. Pro větší pohodlí lze využít speciální kompostovatelné sáčky, které lze kompostovat i s bioodpadem. Shromážděný bioodpad ukládáme do domácího kompostéru, na zahradní kompost či do sběrné nádoby na bioodpad.

Bydlíte v bytě bez zahrady?

Nemáte-li možnost bioodpad z kuchyně vynést do venkovního kompostéru či do sběrné nádoby na bioodpad, nabízí se ve světě oblíbené domácí vermikompostování. Vermikompostér můžete umístit i do kuchyně a bioodpad házet rovnou do něj. Jak výzkumy a rozbory opakovaně potvrzují, výsledný vermikompost má nejvyšší možnou kvalitu, jaké lze při kompostování jak domácím, zahradním, tak průmyslovém dosáhnout. Cennou hmotu - vermikompost můžete použít na přihnojení pokojových či venkovních rostlin, ušetříte tak za nákup hnojiva. Vermikompost lze rovněž promísit s výsevním substrátem nebo jej jako originální dárek věnovat přátelům či rozhodit na trávník před domem.

Kompostovatelné sáčky

Základní výhodou těchto sáčků je jejich paropropustnost, tj. odvod vodní páry (pozor, neznamená to, že vám ze sáčku poteče voda!). Dochází tak k postupnému vysoušení bioodpadu a tím pádem snížení jeho hnití a zápachu. Sáček je vhodné umístit do nádoby, která odvětrávání umožní, ideálně do speciálního koše na bioodpad, ve kterém sáček volně visí. Pokud je sáček v běžném odpadkovém koši, nedochází k efektivnímu vysoušení bioodpadu, pára kondenzuje na stěnách a dně nádoby, vzniká zde tekutý výluh, ve kterém může docházet k hnití a nepříjemnému zápachu.

Manipulace se sáčkem je velmi snadná a hygienická, odpadá nepříjemné vymývání košů - po naplnění stačí sáček vyjmout z koše a i s obsahem uložit na kompost, do kompostéru nebo do sběrné nádoby na bioodpad.

Cerifikát OK CompostJak bezpečně poznáte kompostovatelné
(100% biologicky rozložitelné) plasty?

Jsou opatřeny mezinárodním logem OK Compost.

   

Rady a tipy pro kompostování sáčků v kompostérech:

  • Sáčky ukládejte do kompostéru vždy nezavázané. Zavázané balíčky omezují provzdušnění odpadu uvnitř sáčku a obtížně se homogenizují s ostatní kompostem.
  • Sáček s bioodpadem po uložení do kompostéru musí být vždy zakryt dalším organickým materiálem. Kompostovatelný plast se ideálně rozkládá v prostředí kompostu, kde je dostatek vlhkosti, vzduchu a bakterií. Pokud sáček leží nezakrytý na povrchu kompostu, bioplast vysychá a degradační procesy se zpomalují.
  • Sáčky v kompostéru musí být vždy proloženy dalším organickým materiálem. Jinak by sáčky v kompostéru mohly vytvořit kompaktní vrstvu a bránily by tak spontánnímu provzdušňování bioodpadu. Mohlo by pak dojít k nežádoucímu snížení odparu, nadměrnému zvlhčení a zahnívání odpadu. Tím by se zároveň brzdil rozklad sáčků, neboť sáčky se bez přístupu vzduchu nekompostují.
  • Pokud nedisponujete jiným materiálem než bioodpadem, který do kompostéru ukládáte v sáčcích, tj. kompostujete-li pouze kuchyňský bioodpad, je vhodné ze sáčku část bioodpadu usypat, aby se materiál k sáčkům dostal z obou stran. Další možností je neporušený sáček vysypat a použít jej v domácnosti ještě jednou ke sběru bioodpadů. Do kompostéru jej pak s bioodpadem uložíte po druhém použití.

Kuchyňské nádoby na bioodpad i kompostovatelné sáčky můžete zakoupit v e-shopu Ekonákup.cz. Svým nákupem podpoříte osvětové aktivity a kampaň Kompostuj.cz.