Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Jak využít kompost

Největší uplatnění najde kompost v zemědělství,své tradiční uplatnění má pro domácí květiny, zeleninové záhony a trávníky na zahrádkách, při údržbě veřejné zeleně, parků, při rekultivacích a podobně.

Mnoho trávníků okolo bytových domů je zakládáno na stavební suti a jiném odpadním materiálu vzniklém v průběhu výstavby a využitém jako součást materiálu k terénním úpravám. Trávník, který byl následně vyset do tenké vrstvy zeminy, váš kompost určitě uvítá. Rozvezený vyzrálý kompost zapravujeme hráběmi mělce do půdy – obvykle se dává přibližně 1-2 cm silná vrstva ročně.

Pokud máme méně zralý kompost, použijeme jej jako nástýlku, kterou do půdy nezapravujeme. Tato nástýlka může potlačit růst plevelů. Během sezony dozraje na místě a na podzim ji pak zapravíme do půdy. Takovýto způsob hnojení se dá použít i pro parky, zatravněná hřiště, zahrady. Zfermentované nerozložené zbytky, které se mohou objevit v kompostu, buď vrátíme do kompostéru, nebo je zapravíme do hlíny v záhonech - žížalky si na nich rády pochutnají.

Kompost je nedocenitelný při rekultivacích a zúrodňování půdy a je skvěle využitelný na každé zahradě. Hodí se ke všem plodinám. Ocení jej ovocné stromy, trávník, okrasné keře, květiny i zemědělské plodiny. Velmi prospívá například okurkám, cuketám nebo dýni – tyto rostliny se někdy pěstují přímo ve zrajícím kompostu. Kompost může přispět k rozvoji a rozkvětu většiny rostlin v bytě, na polích, v parcích, na zahradě, na dvorku či terase, na balkoně a za okny.