Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Vermikompostér zahradní

Autor: Jakub Filip, http://www.vermikompostovani.cz/

Kalifornské žížaly lze chovat jak ve vermikompostéru, tak i ve venkovním kompostu.

Mezi výhody tohoto druhu kompostování patří:

  • odpad se nemusí překopávat
  • kalifornské žížaly likvidují i plísně a patogenní látky
  • zpracovávaný odpad nezapáchá
Založení venkovního vermikompostu

Nejprve vytvoříme 20 cm vrstvu odpadů. Tato vrstva slouží jako izolační, v případě stoupání vody se žížaly neutopí. Dále napomáhá ke stabilizaci chovu. Na tuto vrstvu se rozprostře násada kalifornských žížal a opět se přikryje 20 cm vrstvou odpadu. Prvních 14 dní není vidět žádná změna. Žížaly se teprve rozlézají v novém krmivu. Po uplynutí prvních 14 dní můžete začít krmit přidáváním nového odpadu. Žížaly postupně prolézají  odpadem. Ve spodní vrstvě se vytvoří vermikompost, ve vrchních vrstvách žijí žížaly. Díky tomu lze snadno žížaly oddělit od vermikompostu. Stačí jen stáhnout vrchní vrstvu, vybrat vermikompost a vrátit žížaly zpátky na spodek kompostu a začít nový cyklus kompostování.

Kalifornské žížaly v zimě

Kalifornské žížaly ve správně vedeném chovu přežijí i velké mrazy. V zimě zalézají do nižších vrstev chovu, kde se díky rozkladu biologických materiálů drží teplo. Kalifornské žížaly rozklad podporují. Tato fáze pomáhá ke zkvalitnění vermikompostu. V této době žížaly rozkládají zbytky rozložitelného materiálu, které vynechali v teplém období a zpracovávají tak i pro ně hůře zpracovatelný materiál. Chov kalifornských žížal nepromrzne, pokud je minimální velikost chovu 1m3. V těchto podmínkách se mohou kalifornské žížaly stále množit.

Podmínky chovu

Do vermikompostu můžete dávat biologicky rozložitelný materiál jako například: trávu, listí a zbytky z domácnosti (odřezky a zbytky zeleniny).

Pokud vermikompostujete kalifornskými žížalami nesmíte přidávat do kompostu zeminu. Kalifornským žížalám půda poškozuje trávicí trak. Díky této vlastnosti je i zaručeno, že kalifornské žížaly zůstanou pouze v kompostu a neutečou ven. Proto také nehrozí rozšíření kalifornských žížal do volné přírody. V zemi zahynou.

Vlhkost krmiva by měla být mezi 45% až 70%. Teplota chovu nesmí přesáhnout 350C. Toto nebezpečí hrozí při krmení větším množstvím čerstvě sečené trávy (vrstva větší než 25cm). V tomto případě je vhodné nechat trávu zapařit na oddělené hromadě a teprve poté zkrmit kalifornskými žížalami.