Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Přehazovat kompost? Radši s ním pěkně zatočte!

3. 12. 2010, Autor: Kateřina Hodková

Nejčastěji se kompostuje na volné hromadě či v uzavřeném bezedném plastovém kompostéru. Podmínkou kompostovacího procesu je přítomnost kyslíku, kterou zajišťujeme přehazováním. Nová generace tzv. otočných kompostérů přináší hned řadu výhod, které kompostování zjednoduší a zefektivní.

Otočné kompostéry se ve světě těší velké oblibě již řadu let. Tito bachratí pašíci mají s čtyřnohými chrochtajícími příbuznými společný kromě tvaru i apetit; zavděčíte se jim zbytky z kuchyně, které v dnešní době většinou končí v popelnicích se směsným odpadem. Otočné kompostéry navíc nepohrdnou i rostlinnými zbytky z vaší zahrádky.

Jedná se o uzavřenou nádobu nejčastěji tvaru sudu, kam vhodíme bioodpad a kompostérem zatočíme. Tím dojde k promíchání nového bioodpadu s již tlejícím a zároveň se kompostovaný materiál provzdušní. Nemusíme tedy nic přehazovat.

Otočný kompostér si lze vyrobit po domácku poměrně snadno. Na internetu se dá najít pestrý výběr návodů (v angličtině), zadáte-li ve vyhledávači například: compost tumbler plans. Iinspiraci k výrobě a praktické rady lze načerpat i z videí na Youtube.com. V češtině naleznete informace, užitečné rady a tipy k otočným kompostérům na stránce Otočný kompostér.

Otočné kompostéry se postupně zabydlují i na našich zahradách, venkovních terasách či dvorcích. K dostání je buď australský kompostér TUMBLEWEED či švédský kompostér JORA (obojí zakoupíte na www.ekodomov.cz).

Otočný kompostér TUMBLEWEED má kapacituě 220 litrů a patří mezi tzv. "jednodávkové" kompostéry (batch composters). Během procesu kompostování není možné přidávat další bioodpad, proto je vhodné jej buď kombinovat se zahradními kompostéry nebo si pořídit dva kusy. Zatímco jeden plníte, ve druhém zraje kompost. Kompostér je vhodný, pokud na zahradě neprodukujete velké množství organického odpadu. K výrobě kompostu není třeba nádobu zcela naplnit. Výhodou kompostéru TUMBLEWEED je relativně nižší pořizovací cena.

Otočný kompostér JORA umožňuje bioodpad vkládat bez přerušení; zatímco jedna komora „vaří“ kompost, hážete bioodpad do druhé. Otočné kompostéry JORA díky zateplení kompostují svůj obsah bez přerušení i v zimě. Vyrábí se ve třech velikostech: nejmenší (125 litrový) je vhodný do domácností, které si kompostují pouze kuchyňský odpad. Střední (270 litrový) je ideální pro domácnosti, které spolu s kuchyňským bioodpadem kompostují i rostlinné zbytky ze zahrady, dále pro školky, školy, firmy či jako komunitní kompostér pro skupinu několika domácností. Největší kompostér (o kapacitě 400 litrů) využijí kromě komunitně kompostujících občanů i obce, firmy, školy, ale i menší hospody a restaurační zařízení.