Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

2. Iva a Ondřej Koukolovi, Praha 12 - Modřany

<<< Zpět na Miss kompost 2011

Nový kompost

Historie:
Náš nový kompost máme na zahrádce v zahrádkářské kolonii v Praze Cholupicích. Nahradil na místě pod starou švestkou starý kompost, který byl ohraničen starými prkny a latěmi různého původu, halabala loženými a sbitými starými hřebíky. Protože míra „starosti“ byla už neúnosná, vyrobili jsme letos na jaře kompost nový.

Umístění, stavba a struktura:
Zvažovali jsme několik možností ohrazení z pletiva, kulatin, uspořádání oddílů, ale nakonec zvítězila náhoda. Tchán nám nabídl svazky prutů z lísky, které mu zbyly na chatě při prořezávání keřů, a protože byly většinou pěkně rovné a pružné, rozhodli jsme se pro jednoduchou proplétanou konstrukci.
Kompost jsme zbudovali na základně o rozměrech 2 x 3 m. Kůly ze smrkového, akátového a lískového dřeva (některé taky od tchána, některé jsem si nařezal z kmínků zbylých po prořezávání v okolních lesích) jsme vymezili stěny a začali proplétat. Pruty drží mezi kůly pnutím a jsou naskládané na střídačku, takže je až na výjimky nebylo nutné ničím svazovat. Smělé plány na jeho výšku postupně vzaly za své, když nám došly pruty. Ale i tak je jeho současná výška 70 cm dostačující. Objemem se vyrovná svému předchůdci, u kterého se objem osvědčil jak z hlediska produkce materiálu pro kompost, tak i množstvím získaného výsledného substrátu.
Kompost jsme tedy vyrobili zcela bez nákladů, pokud nepočítám pruh černé netkané textilie na zakrytí. Navíc počítám, že příští rok bude tchán opět prořezávat, takže můžeme kompost dovyplést, nahradit zlomené pruty, nebo i přistavět další oddíl.

Kompostování a využití kompostu:
Kompost necháváme zrát v dvouletém cyklu. To, co se nahromadí za první rok, následující jaro přehážu. Ve druhém roce přeházený kompost proseju přes hrubé síto a používáme jako substrát na hnojení. Substrát uchováváme v plastových kýblech a pytlích – když jsme ho dřív nechávali na hromadě, tak vysychal. Letos poprvé jsem přeházený kompost překryl černou netkanou textilií a osadil cuketami a okurkami (jiná zelenina mi nepřišla vhodná, protože je kompost dost zastíněn švestkou). Okurky z kompostu moc nadšené nebyly (zřejmě se neshodly s velmi expandujícími cuketami), ale cuketám se daří báječně a není týden, abychom nesklidili 3–4 cukety. Pod textilií se drží srážková vlhkost, takže krom sazenic jsem nemusel zalívat. Stejně tak není problém s plevelem, který přežil v podobě semen nebo oddenků v kompostu a přerůstal přeházený kompost. Díky zatemnění pod textilií nic neroste.
Před tím, než jsme začali pravý oddíl plnit letošním bioodpadem, pokryli jsme dno čerstvě pořezanými větvemi z jabloně, aby bylo dle možnosti provzdušněné.

Co putuje do kompostu:
Do kompostu dáváme většinu biologického odpadu ze zahrady a z domácnosti. Ze zahrady to je co do objemu především posečená tráva a na podzim spadané listí z ovocných dřevin, dále lodyhy květin (bez květů a nastříhané na menší kousky), nať zeleniny a nevytrvalý nebo nekvetoucí plevel. Větší objemy rostlinné biomasy prohodím malým množstvím půdy. Pro zpestření nutriční hodnoty přidáváme piliny, nadrcené větve ovocných dřevin a koňský trus. Ten přidáváme pouze po malých dávkách. Kolem naší zahradní kolonie a v přilehlém lese se jezdí často na koních a koně každou chvíli něco utrousí. Není nic jednoduššího, než jít na zahradu zacházkou přes les a cestou sesbírat do pytle pár hromádek. Koně jezdí po oblíbených trasách a mám už vytipovaná místa, kde se pravidelně „urodí“. Vytrvalý a kvetoucí plevel sušíme a spolu s větvemi z ovocných stromů po trochách pálíme. Popel pak samozřejmě putuje také na kompost.
Z domova dostává kompost slupky a nať z ovoce a zeleniny, skořápky, uschlé květiny z vázy, pokojové rostliny, které zašly, nebo se nám už znelíbily, čajové sáčky a zbytky sypaných čajů a natrhané ruličky od toaletního papíru a papírové obaly od vajíček.
Občas se něco ukáže jako nevhodný substrát, např. odkvetlé okrasné rostliny i s květy. Loni jsme na kompost dali nastříhané lodyhy rudbekií. Semena dozrála, přezimovala a pak se dostala v substrátu do záhonů. Na jaře se nám tak na jednom řádku, kde shodou okolností nevzešel česnek, objevil vzorový řádek rudbekií.

Veselá příhoda:
S kompostem se moc legrace nezažije, ale letos v zimě se stala zajímavá událost. V chatě jsem na podzim zapomněl dvě lísky s malými a strupovitými jablky. Neměl jsem jasnou představu, co s nimi a snadno jsem na ně zapomněl. Když jsem přišel v lednu na inspekci, jablka byla přemrzlá a scvrklá, ale ne shnilá. Tak jsem obě lísky nasypal na kompost. Když jsem přišel za dva týdny, po jablkách nebylo ani stopa, až na pár rozklovaných zbytků, a kolem kompostu bylo ve sněhu stovka stop od bažantů, kteří se přišli na jablcích přiživit. Takže jablka nebyla zkompostována, ale zhodnocena jinak.

 

Vítězné komposty 2011:

1. proutěný kompostér
   manželů Koukolových (č. 2)

2. žížalí kompostér
   pana Spída (č. 4)

3. série kompostů
   paní Strumínské (č. 3)

Zvláštní cena
„za rozvoj komunitního kompostování“
E. Tylová, místostarostka Prahy 12 (č. 6)

 
 

Soutěž Miss Kompost je pořádána v rámci projektu Středočeská síť ekoporaden, který je realizován s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí.  

Ceny věnovaly firmy Coutrylife, Bosch, Elkoplast CZ a HBABio.

Mediálními partnery akce byli časopis Zahrádkář, časopis Fajn život, Dům&Zahrada.cz a Bio.cz.