Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

4. Aleš Vít (Spído), Hradec Králové

Worms Tower Composter (WTC)
Worms Tower Composter (WTC)
Kohout
Kohout
Dno
Dno
Větrání
Větrání
Plnění
Plnění
Podvozek
Podvozek
Nářadí
Nářadí
Špejle
Špejle
Žranice
Žranice
Manipulace
Manipulace
Džusík
Džusík
Terra Preta
Terra Preta

<<< Zpět na Miss kompost 2011

Worms Tower Composter (WTC)

V žádném případě se názvem kompostéru, který přihlašuji do Miss kompost 2011,  nehodlám dotknout lidského neštěstí které zkratka WTC symbolizuje. V rámci přirozených asociací to bylo ale jediné, co mě v širokém spektru symboliky napadlo, když jsem se na hotovou kompostovací soupravu zadíval. A na této symbolice nakonec neubral ani sám pořadatel soutěže, když datum letošního vyhlášení soutěže stanovil právě na 11.9.

Mimo toho, že jsem optimista a věřím, že svět se konečně začne ubírat lepším směrem, než jsou donekonečna se táhnoucí rvačky o moc, ropu, peníze, ... jsem i příznivcem některých konspiračních teorií, už jen proto, že umožňují svobodný úhel pohledu na věci, které nám společnost servíruje bez nároku na vlastní rozhodnutí. A co jiného je náhlý trend třídění a kompostování odpadů, a spousta dalších věcí "moderního životního stylu", než dlouho očekávané prozření ducha lidstva a projev svobodné vůle každého člověka k matičce Zemi i k sobě samým?

... Ale k vlastnímu kompostovacímu zařízení - aneb soutěžní pohádku "o dvojčatech, teroristech a konspiraci" raděj nahradím několika informacemi pro inspiraci dalším panelákovým "techno" stavitelům kompostérů:

Tato WTC dvojčata jsou postavena na bázi přepravek z recyklovaného materiálu od firmy Regaz Uherský Brod. Boxy Athena 20 litrů (půdorys 30 x 40 cm, výška 22 cm) jsou tedy materiálově nejen mírně "eko", ale díky příznivému poměru ceny k objemu (na českém trhu poměrně vyjímečnému) na ně netřeba pořizovat hypotéku, a žížalí obyvatele tak hnát do víru bubliny finanční krize.

Spodní přepravka má výpustný otvor s kohoutem. Příhodně malý plastový "kanystrový" kohout jsem nesehnal, resp. byl k mání jen velký na vypouštění nádrží, a tedy nepraktický a za nemalý peníz. Takže následovala tipicky česká náhrada - kombinace plastové hadicové spojky pro 1/2" hadici, sloužící spolu s gumovým těsněním jako průchodka stěnou bedny + jednoduchý hadicový kohout a kousek zahradní hadice (vše dodává místní technokoloniál). Přidaná hodnota - kohout na ohebné hadici jen tak neukopnete!

Následují tři obyvatelná patra každé věže. Do dna těchto boxů jsou vyvrtány 10 mm otvory (vrtákem do dřeva) v rozteči 40 mm. Mezi výztuhami horního okraje jsou na delších stranách přepravky stejně velké větrací otvory v rozteči 20 mm.

Sestavy uzavírají víka, která mají boxy Athena řešeny jako odklápěcí a zároveň rychloodnímatelné. Ideální, zvlášť pokud se horní přepravka plní u natřené zdi - víko ji chrání před poprskáním "krmivem".
Obě věže mají jednoduchý podvozek - svařený ocelový rámeček z jeklů 20x20 mm (materiál byl dar, původně stánek zkrachovalého vietnamského trhovce :o) s přivařenými čepy koleček z kancelářských židlí, které lze občas velmi velmi levně získat u vašeho oblíbeného kontejneru či popelnice :o))

Celou sadu pak doplňuje praktická nízká přepravka (stále stejný typ), sdružující všechna potřebná šťourátka pro kontrolu červí populace (na sběr žížal ze stěn boxů doporučuji špičatou bambusovou kulatinku ke květinám či tyčku ze hry "mikádo" - Nenapíchávat! - Podebrat! :o), dále lopatičky po dětech pro prohrabávání se v pestrobarevné směsi odpadků, mističky, sítka a kelímky pro odchyt a filtraci tekutých produktů, a pytlíčky s ingridiencemi pro tvorbu Terra Preta (viz dále, kdo neznáš).

Něco málo k provozu:
Tento WTC je nástupcem zkušební verze, sestávající jen ze dvou obyčejných malých děravých zelinářských přepravek, vložených do červené masnařské bedny překryté papírovým víkem (čili - začít lze jakkoliv). Ta však přestala vyhovovat jak kapacitou, tak praktičností, takže nadešel čas novostavby.

Investice se začala vracet okamžitě: Zmizel nepořádek z vypadaných kousků kolem kompostéru. Díky podvozku není problém pod kompostem i stírat podlahu. Množství a kvalita vermidžusu je nesrovnatelně lepší, žížaly evidentně zabydlely celý objem. Manipulace při kontrole bedniček je díky vně umístěným uchům, ideální a čistá. - Rozdělením na šest menších boxů zvládnutelná i maximální "ženskou únosností", do 15 kg jak na poště :o). Žížaly se přestaly ve spodní nádrži topit ve vlastních výkalech a celkově nejeví tendence k migraci ze "svého" boxu.

Dvojčata WTC "pracují v sérii", neboli krmení jde jen do horních beden pravé věže, zatímco levá věž je "dozrávárna" - přepravky se tak postupně posouvají v šesti stupních. Z nádrže první, pravé, věže tak vytéká světlejší produkt, zvaný "burčák", který jde spíš jako hnojivo na zahrádku či ke stromkům.

Druhou věž občas shora proliju asi litrem vody, čehož výsledkem je velké množství kvalitního tmavého výluhu dole, radost pro velké množství pokojových květin a na živiny náročnější zeleninu. Zároveň v této levé věži průběžně probíhá náhodný odchyt žížalek, a stěhování do čerstvé pravostranné krmě, takže ani tolik nevadí trochu vlhčí prostředí této dozrávací poloviny.

Sice jsem kosmopolita, ale mutanty z Kalifornie bych do svého kompostéru nedal. Takže žížaly, které jsem angažoval, z českého hnojiště pocházejí. .. A do české půdy se některé z nich také s kompostem vrátí!

Sytě červené obyvatele kompostéru papáníčkem zásobuje vícečlenná vegetariánská rodina (odřezky a slupkami zeleniny, vylouhovanými čajovými lístky, ...) takže na kvalitu si strávníci opravdu stěžovat nemohou .. aspoň tak zatím neučinili :o) Oblíbenou odměnou pro nejlepší žrouty je pak hnilobou navinulé jablko, či jiné rychle měknoucí potraviny, v kterých se pak pořádají divoké červí mejdany!

Pokusně do kompostu přidávám složky směsi známé jako Terra Preta (indiánská černozem), jako je drobná štěpka, keramická drť a dřevěné uhlí, .. čehož výsledek je ale teprve v očekávání (první aplikace je na "up side down tomato", čili "rajče od klokaních protinožců" s kořeny vzhůru)

Kompostér je prozatím umístěn v rekonstruhovaném panelákovém bytě, takže letecké útoky všudepřítomných malých muších teroristů zatím řeším jejich vypouštěním oknem do přírody. Vegetariánské (tedy nenásilné) řešení muší otázky je otázkou dalšího vývoje a nápadů ... osobně ale, spíš než na násilné řešení a genocidu, věřím v nalezení společné řeči, dohody a mírového řešení! :o)) ... stejně jako věřím a doufám, že se jednou i naše společnost vrátí k přirozenému přírodnímu zemědělství, kde kompostová vrstva vzniká přímo na políčkách a záhoncích (jak to zná sama příroda a jak to znali naši předci a právě tvůrci Terra Preta) a podobné plastové červí nesmysly budou minulostí, stejně jako nutnost učit lidi, jak se na Zemi chovat "normálně" ... za což ale do té doby nezbývá, než i vaší organizaci a vašim stránkám poděkovat!

Všem otevřeným a tvořivím myslím přeju Hezký den

Spído

 

Vítězné komposty 2011:

1. proutěný kompostér
   manželů Koukolových (č. 2)

2. žížalí kompostér
   pana Spída (č. 4)

3. série kompostů
   paní Strumínské (č. 3)

Zvláštní cena
„za rozvoj komunitního kompostování“
E. Tylová, místostarostka Prahy 12 (č. 6)

 
 

Soutěž Miss Kompost je pořádána v rámci projektu Středočeská síť ekoporaden, který je realizován s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí.  

Ceny věnovaly firmy Coutrylife, Bosch, Elkoplast CZ a HBABio.

Mediálními partnery akce byli časopis Zahrádkář, časopis Fajn život, Dům&Zahrada.cz a Bio.cz.