Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

6. Eva Tylové, Praha 12 - Modřany

Úplně první veřejný kompostér na Praze 12
Úplně první veřejný kompostér na Praze 12
Informační cedule pro občany
Informační cedule pro občany
Jak se staví kompostér
Jak se staví kompostér

<<< Zpět na Miss kompost 2011

Praha 12 - průkopnice kompostování na veřejných plochách

Městská část Praha 12 se vyznačuje velkým množstvím zeleně. Jsou zde parky, lesíky, ale i řada zahrádek. Většina biologického odpadu z veřejných ploch je odvážena na kompostárnu mimo Prahu 12. Městská část za to platí peníze a z půdy ubývají nevratně živiny. Se zelení v zahrádkách je to jen o něco lepší. Část občanů si kompostuje na zahrádce, ale někteří přebytky odkládají na veřejné plochy. Jak to asi vypadá, není třeba více popisovat. Jak tento trend zvrátit?

Prvně mě napadlo, že pomůžeme občanům s jejich přebytky ze zahrádek a na veřejných plochách v zástavbě rodinných domků zkusíme instalovat kompostéry, kam by občané mohli dávat trávu, plevel a další rostlinné zbytky. Získanou zem pak využijeme na přilepšení na záhony a ke stromům. Začali jsme pilotně s 10 kompostéry, které jsme rozmístili na přelomu června a července 2011, především v obytné zástavbě Modřan a Komořan.

V té době začaly chodníky a komunikace na Praze 12 zarůstat plevelem. Co s ním? V rámci veřejné služby jsme plevel nechali odstranit, ale na místo složitého odvážení na sběrný dvůr a pak do kompostárny jsme plevel začali dávat do kompostérů.

Jak kompostéry vypadají. Jsou vyrobeny ze dřeva, dřevěná prkna zapadají do sebe a vytváří čtvercový půdorys kompostéru. Jeho míry jsou 2 metry na délku, 2 metry na šířku, 1,2 metru na výšku. Kompostér lze rozebrat, aby bylo možno obsah přehazovat. Jinde v Praze takový nenajdete. Kompostéry jsou umístěny v parčících a na okraji lesa. Dále dva menší plastové jsou u domů, kde není dostatek místa na velký kompostér.

K srpnu tohoto roku měla Praha 12 na svém území pilotních 12 veřejných kompostérů, kromě jednoho všechny tohoto typu. Jedná se o začátek komunitního plánování. Nehledejme žádný záměr v tom, aby jejich počet odpovídal číslu městské části, zkrátka to tak vyšlo a mimoto jsem již od počátku plánovala několikrát více veřejných kompostérů – pokud se osvědčí a bude o ně zájem.

A jelikož svůj účel opravdu plní znamenitě (některé se zaplnily za měsíc) a u občanů měly a mají vesměs pozitivní ohlas, dalších pět již je na cestě. Výhledově do konce roku uvažuji až o celkem čtyřiceti kompostérech, z nichž některé by mohly být plastové z recyklovaného plastu. A k čemu že slouží, krom toho, že produkují úrodnou zeminu?

Občané do nich odkládají biologický odpad vzniklý např. při obdělávání předzahrádek bytových domů. Jako radnice je používáme především při veřejných pracích, kdy se odplevelují ulice, chodníky a veřejná prostranství. Jídelníček kompostéru tedy tvoří hlavně plevele a trávy a toho všeho pojme okolo jedné a čtvrt tuny.

Nutno dodat, že při těchto veřejných úklidech pracují dlouhodobě nezaměstnaní v hmotné nouzi. Kompostéry jsou tedy součástí procesu, díky němuž si nezaměstnaní přivydělají, území Prahy 12 se zkrášlí a pro radnici a občany ušetřím na nákladech při převozu a skladování bioodpadu do centrální kompostárny.

Ing. Eva Tylová, místostarostka Prahy 12

 

Vítězné komposty 2011:

1. proutěný kompostér
   manželů Koukolových (č. 2)

2. žížalí kompostér
   pana Spída (č. 4)

3. série kompostů
   paní Strumínské (č. 3)

Zvláštní cena
„za rozvoj komunitního kompostování“
E. Tylová, místostarostka Prahy 12 (č. 6)

 
 

Soutěž Miss Kompost je pořádána v rámci projektu Středočeská síť ekoporaden, který je realizován s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí.  

Ceny věnovaly firmy Coutrylife, Bosch, Elkoplast CZ a HBABio.

Mediálními partnery akce byli časopis Zahrádkář, časopis Fajn život, Dům&Zahrada.cz a Bio.cz.