Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování  |  Ekovýchova

21.04.2018  |  Autor: Hana Doležalová

Duhový Den země

Základní česko-anglická škola Duhovka, kde k výuce používají metodu Marie Montessori, oslavila letošní Den Země kompostováním. Lepší příklad názorného vyučování byste jen těžko hledali.
 

Když se před pár měsíci ve škole rozhodli, že začnou třídit bioodpad, obrátili se na Ekodomov s žádostí o pomoc. Naše kolegyně Kateřina Koubová začala spolupráci tím, že uspořádala seminář pro učitele. Ti pak načerpané vědomosti začali předávat dál dětem. V každé třídě se objevil speciální koš na bioodpad, k němuž patří kompostovatelné sáčky. Někde si ho sami vyrobili, jinde koupili. Hází se sem organické zbytky z dopolední svačiny, a když je koš plný, jdou ho děti, které mají právě službu, vysypat do kompostéru. Ten vyrostl na školní zahradě a jeho autorem je pan školník Petr. Jedná se vlastně o ohradu z betonových tvárnic a dřevěných palet postavenou na obdélníkovém půdorysu 3 x 4 metry. Palety se dají vysunout tak, aby se kompost snadno překopával. Obdélník není uzavřený, ale vede k němu příjezdová ulička určená pro kolečko. Vnitřek kompostu je proti vypadávání drobných částic zajištěn pletivem, tvárnice jsou shora kryté dřevěnými deskami.

V pátek 20. dubna se na školní zahradě sešli zaměstnanci školy, děti i rodiče. Odpolední slavnost se točila právě kolem kompostu. Jedni z rodičů při té příležitosti vzpomínali, že ještě před rokem tu byli při jeho překopávání sami dva. Postupem času se i díky naší pomoci podařilo pro třídění bioodpadu získat i ostatní. Kateřina škole poradila, aby z práce kolem kompostu udělala zábavnou, společenskou událost. Ukázalo se, že právě tenhle přístup motivuje. Akce, která mohla být povinnou brigádou, se stala happeningem, v jehož rámci dospělí spolu s dětmi překopali a proseli celý kompost, shrabali listí a zametli cestičky. Šedivé betonové tvárnice tvořící kompostér se proměnily v živá umělecká díla. Jednou z hlavních atrakcí odpoledne se stalo pozorování ruchu v kompostu, které dětem přineslo nečekaný objev. Ukázalo se, že kromě tradičních žížal se ve zdejší hromadě usídlili brouci nosorožíci a že se tu utěšeně množí.

I my jsme ten den v Ekodomově měli důvod k oslavě: Připsali jsme si na své konto zásluhu o vznik dalšího kompostu. Radost máme o to větší, že se tu bioodpad mění v kvalitní hnojivo díky iniciativě a péči dětí, které tahle práce evidentně baví.