Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování

25.09.2017  |  Autor: Kateřina Koubová

Takhle to v kompostéru opravdu nemá vypadat aneb překopávání zanedbaného kompostu

 

Už asi dva roky máme v práci jeden kompostér, o který se nikdo nestará. Máme tu totiž také spoustu těch, o které se staráme a na tenhle nezbyl čas. Předevčírem jsme sekali zahradu, takže ideální čas pustit se do překopávání kompostu!

Když jsem odendala stěny kompostéru, abych se k materiálu dostala, nic se ani nehnulo - takhle to v kompostéru opravdu nemá vypadat :). V suchém a pouze uhlíkatém materiálu se nám nemůže nic rozkládat. Kdybychom se nepustili do překopávání, stálo by to takhle ještě asi dlouhou dobu.

Navozila jsem si tedy asi 3 kolečka čerstvě posekané trávy a začala materiál hezky promíchávat. V suché hromadě bylo krásně vidět, jak se materiál (když se nepřekopává) slepí do vrstev. Snažila jsem se všechny vrstvy rozrušit. Lépe se mi to dělalo ručně, tak jsem na chvíli odložila vidle. Materiál jsem provzdušnila a namíchala s trávou, která je plná vody a dusíku, snad ve správném poměru C:N (30:1). Kompostovací procesy se teďka znovu nastartují a v příštích dnech by mělo začít docházet k termické fázi rozkladu, kdy se celá hromada zahřeje až na 65 °C. To je tzv. hygienizace, proces při kterém dochází k zamezování klíčivosti semen (třeba plevelů) a ničení případných chorob. Za hodinu a půl bylo hotovo!

Kateřina Koubová, koordinátorka odborných aktivit Kompostuj.cz

 
Související soubory (dokumenty, fotografie):
prekopavani_zanedbaneho_kompostu.jpg408 K